Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Putin chce poslat na Ukrajinu 16 tisíc expertů na boj ve městech ze Sýrie. Zabavené Javeliny má dostat Donbas

Ruští vojáci v syrském městě Dajr az-Zaur (15. září 2017) foto: AP

Ruský prezident Vladimir Putin chce umožnit zahraničním „dobrovolníkům“, aby bojovali proti ukrajinským silám. Nasazení bojovníků ze zahraničí, kteří přišli bojovat za Ukrajinu, je podle něj proti všem normám. Souhlasil, aby donbaští separatisté dostali západní zbraně zabavené Ukrajincům.
  10:15aktualizováno  12:04

Putin na zasedání bezpečnostní rady prohlásil, že těm, kteří chtějí bojovat po boku Rusů, by to mělo být umožněno.

„Pokud tito lidé chtějí sami od sebe, ne kvůli penězům, pomoci lidem žijícím na Donbase, tak jim musíme dát, co chtějí, a pomoci jim dostat se do konfliktní zóny,“ prohlásil Putin.

Ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že k ruským jednotkám je připraveno se připojit 16 tisíc bojovníků z Blízkého východu.

Putin dále řekl, že podporuje vyzbrojení proruských separatistů na východě Ukrajiny západními zbraněmi, jež byly zabaveny ukrajinským vojákům. 

Šojgu konkrétně zmínil protitankové zbraně Javelin a protiletadlové střely Stinger.

Ukrajinští vojáci opravují tanky po bojích proti ruským jednotkám v Doněcké oblasti na východní Ukrajině. (27. dubna 2022)

„Pokud jde o dodávky zbraní, zejména těch západních, které padly do rukou ruské armády, samozřejmě podporuji možnost předat je vojenským jednotkám Doněcké a Luhanské lidové republiky,“ řekl Putin. „Prosím, udělejte to,“ požádal Šojgua.

Už před několika dny se objevily zprávy, že Rusko bude chtít nasadit žoldnéře ze Sýrie, kteří mají zkušenosti s vedením náročného boje ve městech, a využít tak svého angažmá v syrské válce, v níž podpořilo prezidenta Bašára Asada.

Ruským jednotkám se i díky tvrdému odporu ukrajinské armády i tamního obyvatelstva nedaří obsadit vytyčená města tak rychle, jak původně plánovaly. 

Jeden z amerických představitelů řekl deníku Wall Street Journaljiž před několika dny, že někteří syrští bojovníci jsou už v Rusku. Kolik jich je, list neupřesnil. Kreml dobrovolníkům údajně nabízí 200 až 300 dolarů (zhruba 4 700 až 7 000 korun) za to, že „odjedou na Ukrajinu a půl roku tam budou jako sloužit jako strážci“.

Cizinci bojují na obou stranách konfliktu. Po bok Rusů se postavily čečenské jednotky a se speciálním úkolem – zabít ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského – na Ukrajinu týdny před začátkem horké fáze války dorazili i členové takzvané Vagnerovy skupiny.

Rusko posiluje západní hranici

Šojgu uvedl, že ruská armáda dokončila plán na posílení své západní hranice v souvislosti s navyšováním počtu sil NATO v regionu. „Generální štáb připravuje, de facto už dokončil, plán na posílení našich západních hranic, přirozeně včetně nových moderních komplexů, a přesunutí bojových jednotek, aby chránily naše západní hranice,“ řekl Šojgu podle agentury Interfax.

Putin následně ministra pověřil vypracováním samostatné zprávy o posílení ochrany ruských hranic, upozornila agentura TASS. „Na základě jejího projednání přijmeme v nejbližší době odpovídající rozhodnutí,“ řekl šéf Kremlu.

Západní země posilují vojenskou přítomnost na východním křídle NATO od Pobaltí po Bulharsko v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Například Pentagon tento týden oznámil, že USA přesouvají dvě baterie raketového systému Patriot do Polska, přičemž toto opatření označil za obranný krok určený k ochraně sil USA a NATO.

Kreml tvrdí, že opakovaně Západu řekl o svých znepokojeních o Ukrajině a že se necítí bezpečně. „Ale Západ nám nedal žádné odpovědi,“ řekl mluvčí Kremlu Peskov.

Autoři: , ,