Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusové o zabíjení v Buči mluvili přes vysílačky, Německo rozhovory zachytilo

Muži odklízejí mrtvá těla v ukrajinském městě Buča v Kyjevské oblasti. (2. dubna 2022) foto: Profimedia.cz

Německá Spolková zpravodajská služba (BND) zachytila hovory z vysílaček ruských vojáků o zabíjení civilistů v ukrajinském městě Buča nedaleko Kyjeva. Ve čtvrtek o tom informoval německý magazín Der Spiegel s odkazem na své zdroje. Podobné zločiny se podle ní mohly odehrát i v jihoukrajinském Mariupolu a okolí.
  12:37

Der Spiegel napsal, že BND ve středu svá zjištění předala parlamentu. Jednotlivé zachycené hovory odpovídají konkrétním známým úmrtím. 

BND například dokázala přiřadit slova vojáka o zastřelení člověka na jízdním kole k jedné ze známých fotografií, které prostřednictvím sociálních sítí a médií obletěly svět.

Jiný hovor ukazuje, že Rusové vyslýchali ukrajinské vojáky předtím, než je zabili. Podle citované zprávy BND je vyloučeno, že by šlo o náhodné činy.

Ruští vojáci se prý bavili o vraždách v Buči i o záležitostech všedního dne. Podle Spiegelu byli v Buči nasazeni i ruští žoldnéři a příslušníci soukromé polovojenské Wagnerovy skupiny, která svou krutost ukázala už v Sýrii.

Jako masakr v Buče se označuje hromadné vraždění ukrajinských civilistů ve městě Buča, v Kyjevské oblasti a jeho okolí během ruské invaze na Ukrajinu spáchané ozbrojenými silami Ruské federace v březnu 2022.

BND vyhodnocuje i další zvukové záznamy, které dávají tušit, že podobné ohavnosti jako v Buči se odehrály také na jiných místech, například v oblasti obléhaného Mariupolu. V Buči byla mimo jiné nalezena těla civilistů s rukama svázanýma za zády.

Německá vláda ve středu označila za neudržitelná tvrzení Moskvy, že scény z Buče jsou podvrhem a že Rusko za vraždy není odpovědné. Ruské jednotky Buču okupovaly více než měsíc poté, co Rusko 24. února vpadlo na Ukrajinu. Podle místních úřadů ruští vojáci v Buče zabili přes 300 lidí.

Zjistíme, kdo zvěrstva v Buči páchal, zní z USA

Nejmenovaný americký činitel ve čtvrtek stanici CNN řekl, že USA se domnívají, že budou schopné zjistit, které jednotky ruské armády se  krutostí v Buči dopustily. Identifikace jednotek, které se na zabíjení v Buči podílely, je pro americké zpravodajské služby naprostou prioritou.

CNN uvádí, že není jasné, zda Spojené státy svoje poznatky zveřejní, podle činitele to bude záviset na rozhodnutí ukrajinské strany. 

USA také zkoumají informace, které naznačují, že v době, kdy k zabíjení civilistů došlo, bylo v Buči rozmístěných více ruských jednotek. Američtí zpravodajci se snaží zjistit, zda se masakry děly v době, kdy se jedna ruská jednotka z města stahovala a druhá do něho přicházela.

Ve městě Hostomel v sousedství Buči se podle tamních úřadů za 35 dnů ruské okupace ztratilo přes 400 lidí. Očití svědci potvrdili smrt některých z nich, část lidí se pohřešuje. Bývalý ukrajinský ministr obrany Arsen Avakov ve středu zveřejnil video se záběry z garáže, ve které policie objevila těla jedenácti zabitých civilistů. 

Místní lidé podle Avakovova příspěvku vypověděli, že ruští odstřelovači využívali civilisty k tréninku střelby a jejich těla pak odvlekli do garáže. Tyto informace nelze nezávisle ověřit.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat