„Vagnerova skupina nabírá množství ruských vězňů, kteří trpí závažnými infekčními chorobami,“ uvedli v úterý ukrajinští armádní zpravodajci.
„Tato praxe se rozšířila. Z jedné trestanecké kolonie v Rusku vagnerovci rekrutovali více než stovku vězňů s potvrzenou diagnózou HIV nebo žloutenky typu C,“ dodala rozvědka. Podle serveru Ukrajinska pravda šlo o vězeňské zařízení u vesnice Metalostroj v Leningradské oblasti.
Na Ukrajině podle dřívějšího oznámení zpravodajců bojuje asi osm tisíc žoldnéřů Vagnerova uskupení – většinu z nich tvoří právě naverbovaní trestanci. Tuto soukromou polovojenskou organizaci vede podnikatel Jevgenij Prigožin, který je spojencem prezidenta Vladimira Putina.
Ukrajinská rozvědka podle listu Newsweek rovněž uvedla, že nemocní vězni dostávají od velení vagnerovců barevné náramky, které je mají na frontě odlišit od ostatních spolubojovníků. Pokud mají virus HIV, dostanou údajně červenou pásku, pokud trpí žloutenkou, nafasují bílou.
„Pokud takoví lidé utrpí v boji zranění, Rusové jim neposkytnou žádnou lékařskou péči,“ uvedli ukrajinští zpravodajci, podle nichž Ukrajina již zajala několik Rusů s těmito onemocněními.
Virus HIV se přenáší tělními tekutinami, především krví. V těle napadá bílé krvinky, a ničí tak imunitní systém člověka. Žloutenka typu C se přenáší nejčastěji krví. Nemoc dlouho nemá žádné příznaky. Pokud se ale neléčí, následkem můžou být jaterní cirhóza či chronické jaterní selhání.
Tvrzení ukrajinských zpravodajců nelze nezávisle ověřit. V předchozích týdnech ale z Ruska přicházely informace, že ani státní úředníci nedbají na to, v jakém zdravotním stavu jsou lidé povolaní v rámci částečné mobilizace.
V jihozápadním Volgogradu armáda podle stanice France24 v září odvezla do tréninkového tábora třiašedesátiletého diabetika, v Moskvě zase dostal povolávací rozkaz Oleg Vasiljev, jenž trpí spinální svalovou atrofií a kvůli této vážné nemoci je upoután na invalidní vozík. Podle stanice BBC povolání dostali i lidé, kteří se léčí s rakovinou.
Řada mobilizovaných rovněž upozornila na to, že je armáda před zahájením výcviku vůbec neposlala před lékařskou komisi. Přestože Putin na konci září uvedl, že všichni, kdo byli „mobilizováni omylem“, se vrátí domů, podle Rádia Svobodná Evropa armáda v této praxi pokračuje.
Vagnerova skupina, ve které často působí veteráni ruských ozbrojených sil, bojovala od roku 2014 na Donbasu a později i v Sýrii, Libyi, Iráku a v řadě zemí afrického kontinentu. Miliardář Prigožin je od roku 2018 na sankčním seznamu USA a od roku 2020 na sankčním seznamu EU.