Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové hlásí škody po útocích dronů. Oba u běloruských hranic, daleko od Ukrajiny

Svět

  15:15aktualizováno  15:40
Na západě Ruska u běloruských hranic v sobotu ráno výbuch zničil administrativní budovu ropné společnosti. Na síti Telegram to oznámil gubernátor Pskovské oblasti Michail Vedernikov, podle kterého šlo zřejmě o útok dvěma drony. Dva bezpilotní letouny útočily na ropná zařízení také v sousední Tverské oblasti, ani v jednom z případů se nikdo nezranil. Rusko hlásí též sestřelení několika ukrajinských střel i dronů.

„Dnes (v sobotu) ráno byla v důsledku exploze zničena administrativní budova patřící k ropovodu poblíž vesnice Litvinovo v Nevelském okrese,“ napsal Vedernikov. Na místě jsou podle něj vyšetřovatelé.

Ruská verze serveru BBC k incidentu napsala, že se stal asi v pět ráno a že drony dopadly na území, kde je čerpadlo ropovodu provozované ruskou společností Transněfť.

V Tverské oblasti zasáhl jeden dron podle BBC čerpací stanici a způsobil explozi, která zničila budovy. Druhý asi půl hodiny poté spadl mimo infrastrukturu. Incident se stal poblíž ropovodu Družba u vesnice, která leží asi 400 kilometrů západně od Moskvy.

Ruské pohraničí je terčem útoku dronů od začátku ruské invaze na Ukrajinu z loňského února. V posledních měsících jsou útoky intenzivnější, ale hlášeny jsou většinou u hranic s Ukrajinou. Ruští představitelé z nich viní Ukrajinu, ta se k nim ale nehlásí a tvrdí, že na ruské území neútočí.

Exploze měly způsobit drony v Nevelské oblasti (červená) a Tverské oblasti (modrá).

Exploze měly způsobit drony v Nevelské oblasti (červená) a Tverské oblasti (modrá).

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Sestřelili jsme 12 dronů, tvrdí Rusko

Ruské ministerstvo obrany též v sobotu uvedlo, že za 24 hodin ruská protivzdušná obrana sestřelila dvě střely dlouhého doletu Storm Shadow, 19 raket z amerických raketometů HIMARS a 12 ukrajinských dronů. Informovala o tom agentura TASS.

„Protivzdušná obrana zachytila dvě střely dlouhého doletu Storm Shadow, 19 raket HIMARS a dvě protiradarové rakety HARM,“ řekl novinářům mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Kromě toho podle něj ruské síly zničily 12 ukrajinských dronů v Luhanské, Doněcké a Záporožské oblasti. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečném konflktu ověřit z nezávislých zdrojů.

Storm Shadow je řízená střela s plochou dráhou letu, kterou společně vyvinuly Británie a Francie. Dodávku těchto střel, které mají dolet přes 250 kilometrů, ukrajinské armádě tento měsíc potvrdila Británie. Americké protiradarové střely HARM středního dosahu a raketomety HIMARS má ukrajinská armáda už od loňska.

Autoři: ,