Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Přístav Mariopol v obklíčení. Ukrajinci uspěli u Sumy, Kyjev se vrací k normálu a otevírá mosty

Poškozená radarová základna v ukrajinském vojenském zařízení u Mariupolu na Ukrajině. (24. února 2022) foto: ČTK

Ruské jednotky obklíčily přístav Mariupol na východě Ukrajiny. Na severovýchodě naopak ukrajinská armáda zaznamenala úspěch. U města Sumy se jejím jednotkám podařilo obnovit kontrolu hranic s Ruskem. Sebevědomí narostlo i vedení Kyjeva – metropole otevřela civilistům dva dosud uzavřené velké mosty přes Dněpr.
  8:55aktualizováno  11:53

Podle Antona Heraščenka z ukrajinského ministerstva vnitra „okupanti“ chtějí držet Mariupol v obležení, jako byl kdysi za druhé světové války Leningrad. 

Doněčtí separatisté předtím hrozili, že odpálí rakety na Mariupol, pokud se nevzdá. Obklíčené město již dřív výzvu ke kapitulaci odmítlo. „Právě nás ničí,“ oznámil místní radní.

Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov ve čtvrtek dopoledne oznámil, že v sedmý den války „vstoupila pohraniční stráž 5. pohraničního odřadu spolu s jednotkami ozbrojených sil Ukrajiny na linii státní hranice Ukrajiny v Sumské oblasti.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek ráno řekl, se obranné linie drží. Ve svém nejnovějším videu také řekl, že ostřelování Ukrajiny ruskou armádou od půlnoci nebere konce. „Nemáme co ztratit, jen svou svobodu,“ dodal Zelenskyj. Moskva podle něj Ukrajincům uhradí všechny způsobené škody.

„Každý dům, každou ulici a každé město opravíme,“ slibuje. „Přežili jsme dvě světové války, tři hladomory, holocaust, masakr v Babím Jaru, Velkou čistku, výbuch Černobylu, okupaci Krymu i válku na východě naší země. Chtěli nás zničit už tolikrát, ale nedokázali to,“ povzbuzoval Zelenskyj Ukrajince.

Lidé toho zažili tolik, že pokud si někdo myslí, že budou vyděšení, zlomení nebo že se vzdají, zřejmě o nich nic neví, dodal. Prezident připomněl, že před dvěma lety Ukrajina zaznamenala svůj první případ nákazy koronavirem. „Už týden na nás útočí jiný virus,“ poznamenal s tím, že Rusko mění taktiku a ostřeluje civilisty ve městech.

To podle něj dokazuje, že je obrana Ukrajinců úspěšná a Moskvě se díky ní nezdařil původní plán – co nejrychleji Ukrajinu obsadit po zemi. Do země mezitím míří další dodávky vojenské mezinárodní pomoci.

Ostřelování Mariupolu

Boje nicméně pokračují na několika frontách. Informaci o hrozícím útoku proruských separatistů na Mariupol přinesla ruská agentura Interfax s odvoláním na jejich velitele Eduarda Basurina. Útočící jednotky už město na pobřeží Azovského moře obklíčily a strategický přístav několik dní bombardují.

Podle starosty Vadyma Bojčenka bylo ostřelování v poslední době neustálé. „Nemohli jsme ani odklidit trosky z ulic,“ uvedl. Podle agentury DPA je město, kde žije přes 400 tisíc lidí, odříznuto od dodávek elektřiny, tepla a vody. Podle radnice útoky zranily nejméně 130 lidí, média se však obávají, že bilance bude horší.

Mariupol je zásadní, protože se nachází u dotykové linie mezi Ukrajinou a separatistickými regiony na jejím východě. Jeho dobytí by umožnilo propojit ruské síly útočící z východu a jihu, uvedla stanice BBC.

V Kyjevě ruské síly zasáhly rozhlasové a televizní centrum. Už dříve raketami v ukrajinském hlavním městě zničily televizní věž. Kreml to označil za cílený útok proti informační válce nepřítele. 

Kyjev se uvolňuje ze sevření

Hlavní město nicméně podle agentury Unian otevřel občanům dva dosud uzavřené mosty přes řeku Dněpr. Úřady však vyzývají, aby je lidé zbytečně neblokovali vojenským vozům a sanitkám.

Důkaz, že se metropole uvolňuje ze sevření, přinesli ukrajinští vojáci i tím, že převzali kontrolu nad obcí Buča severozápadně od Kyjeva. Na její radnici vyvěsili státní vlajku.

Kolona ruských armádních vozidel dlouhá několik desítek kilometrů, která míří ke Kyjevu, se za poslední tři dny prakticky nepohnula. Na Twitteru to uvedlo britské ministerstvo obrany s odvoláním na informace vojenské rozvědky.

„Jádro velkého ruského konvoje na Kyjev setrvává 30 kilometrů od centra města. Zdržuje ho houževnatý odpor, technické problémy a i zácpa vozidel,“ napsali britští zpravodajci.

Města Charkov, Černihiv i Mariupol zatím zůstávají navzdory těžkému bombardování v rukou Ukrajinců. V Charkově se podle portálu Nexta ráno znovu ozývají sirény varující před náletem.

Starosta jihoukrajinského přístavu Cherson v noci sdělil, že město padlo do rukou Rusů. Britové to nepotvrdili, pouze informovali o vstupu několika jednotek do města. Situace je podle nich nepřehledná.

Britská rozvědka také poskytla informace k ruským vojenským ztrátám. „Ruské ministerstvo obrany bylo nucené přiznat, že v Putinově válce bylo zabito již 498 ruských vojáků a 1597 utrpělo zranění. Skutečný počet zabitých a zraněných je téměř jistě podstatně vyšší a bude dále stoupat.“

Německo posílá protiletadlové rakety

Německo chce na Ukrajinu poslat 2 700 protiletadlových raket typu Strela. Dodávku schválilo německé ministerstvo hospodářství, informovala ve čtvrtek agentura DPA s odvoláním na ministerské zdroje. 

Jsou to zbraně sovětské výroby, které měla ve výzbroji Národní lidová armáda (NVA) bývalé Německé demokratické republiky.

Ukrajinští vojáci opravují tanky po bojích proti ruským jednotkám v Doněcké oblasti na východní Ukrajině. (27. dubna 2022)

Německo v posledních dnech změnilo svůj zdrženlivý postoj a začalo ukrajinské armádě bojující proti ruské invazi posílat těžké zbraně. DPA uvádí, že ministerstvo obrany už několik dnů zjišťuje, zda a jaké další zbraně by mohly z Německa putovat na Ukrajinu.

Vláda kancléře Olafa Scholze v sobotu rozhodla, že Ukrajině dodá tisíc protitankových zbraní a 500 raket země-vzduch typu Stinger. Zdroje z německé vlády ve středu uvedly, že Německo už zásilku ukrajinské straně předalo.

České ministerstvo obrany ve středu potvrdilo zprávy serveru Aktuálně.cz, že Česko poskytlo Ukrajině 160 protiletadlových střel Strela za 38,5 milionu korun.

Autoři: ,