Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusko sestřelilo několik dronů, samo útočilo na jihozápadě Ukrajiny

Následky sestřelení dronu v Rostově na Donu. Rusko tvrdí, že drony vyslal Kyjev. (7. září 2023) foto: Profimedia.cz

Ruská protivzdušná obrana v noci na čtvrtek zneškodnila tři ukrajinské drony, jeden v Moskevské a dva v Rostovské oblasti na jihu země. Později též sestřelila dva bezpilotní letouny nad Brjanskem a Volgogradskou oblastí na jihu evropské části země, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Dron nad Brjanskem zasáhl průmyslový objekt, kde způsobil podle místního gubernátora požár. Kyjev oznámil, že Moskva útočila drony Šáhed a poničila přístavní infrastrukturu, obilné silo a administrativní budovy v okrese Izmajil na jihozápadě Ukrajiny.
  7:04aktualizováno  22:23

Moskevský starosta Sergej Sobjanin dříve uvedl, že ruská protivzdušná obrana zmařila pokus bezpilotního letounu o útok na Moskvu. Trosky dopadly poblíž města Ramenskoje asi 50 kilometrů východně od ruské metropole, žádné škody podle Sobjanina nezpůsobily.

Gubernátor Rostovské oblasti Vasilij Golubev sdělil, že jeden sestřelený bezpilotní letoun spadl v centru Rostova na Donu a poškodil několik automobilů a fasády tří budov. Jeden člověk utrpěl zranění, které si nevyžádalo hospitalizaci.

Ukrajinská agentura Unian s odvoláním na kanály na komunikační platformě Telegram uvedla, že až tři výbuchy v centru Rostova na Donu nastaly v místech, kde se nachází velitelství Jižního vojenského okruhu ruské armády. To je zodpovědné za vedení operací na Ukrajině. V případě útoku v Moskevské oblasti bylo podle ní zasaženo mezinárodní letiště v Žukovském. Informace nebylo možné nezávisle ověřit.

Cílem dronového útoku se nad ránem stalo také město Brjansk, které stejně jako Rostov na Donu leží nedaleko hranic s Ukrajinou. „V důsledku pádu trosek letadla bylo částečně poškozeno zasklení budovy železniční stanice Brjansk I, nádražní náměstí a několik automobilů,“ uvedl gubernátor Brjanské oblasti Alexandr Bogomaz. Útok si podle něj nevyžádal žádné zraněné.

Večer Bogomaz obvinil Ukrajinu, že za pomoci dronu „podnikla útok na průmyslový objekt města Brjansk“. „V důsledku vzplála administrativní budova,“ napsal gubernátor. Nikdo podle něj nebyl zraněn či zabit, na místě zasahují hasiči a záchranáři.

Podle místních zdrojů dým stoupá z podniku Kremnyj El, kde se vyrábějí elektronické součástky, tolik potřebné k nahrazení dovážených dílů. Stejný podnik byl terčem náletu i na konci srpna, napsala BBC na svém ruském webu.

Dronové útoky hlásí Moskva a další ruské regiony v poslední době prakticky každý den. Kyjev se k této vzdušné kampani oficiálně nehlásí. Podle analytiků však útoky dokazují, že Ukrajina je schopna zasahovat či alespoň ohrožovat cíle i hluboko v ruském týlu.

Noční útok na Ukrajinu má jednoho zraněného

I na ukrajinský Izmajil ale během noci na čtvrtek útočily drony vyslané Ruskem. Podle gubernátora Oděské oblasti Oleha Kipera byl při úderu zraněn jeden člověk.

Útok na klíčový říční přístav na Dunaji byl čtvrtý za posledních pět dní, uvedl Kiper. Zraněným civilistou je podle něj řidič kamionu, který utrpěl lehké poranění nohy.

Ukrajinská armáda uvedla, že v noci sestřelila 25 z 33 bezpilotních letounů, které podle ní vypustilo Rusko. Většina z nich mířila na Oděskou oblast, ale některé cílily také na severoukrajinskou Sumskou oblast.

28. srpna 2023

Moskva provádí vzdušné útoky na cíle na Ukrajině od loňského spuštění invaze na Ukrajinu. Od letošního července, kdy Rusko opustilo dohodu o ukončení jeho blokády ukrajinských černomořských přístavů, Moskva opakovaně útočila také na ukrajinské říční přístavy na Dunaji, který v oblasti tvoří hranici mezi Ukrajinou a členem NATO Rumunskem. Přístavy jsou důležité pro vývoz ukrajinského obilí.

Autoři: ,