Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Není fašističtější stát než Rusko. Bývalý člen GRU bojuje za Kyjev

Uniforma příslušníka ruské vojenské rozvědky GRU. Ilustrační foto. foto: Profimedia.cz

Za Ukrajinu proti vpádu invazních sil bojují i někteří Rusové. Jedním z nich je i Vladislav Ammosov, jenž předtím působil v nechvalně známé ruské vojenské rozvědce GRU. Podle něj je Ukrajina svobodný a tolerantní stát, čímž se liší od „fašistického“ Ruska.
  20:15

Vladislav Ammosov strávil více než patnáct let ve službách ruské armády a tajné služby GRU. Po invazi Ruska na Ukrajinu se rozhodl změnit strany. Nyní bojuje za Ukrajinu proti svým ruským soukmenovcům. „Země, které jsem přísahal věrnost, už neexistuje,“ řekl Ammosov stanici Rádio Svobodná Evropa. „Neexistuje fašističtější stát než Rusko,“ uvádí s jasnou narážkou na tvrzení Moskvy, že Rusko bojuje proti ukrajinským nacistům.

„Jsem připraven jít do Ruska a zničit zde nepřátele. Nepřátelé mé vlasti jsou ti, kteří podporují vládu ruského prezidenta Vladimira Putina. Moji krajané, jak se ukázalo, se stali služebníky temných sil,“ dodává.

Mohli žít normálně

Ammosovovi je líto ruských vojáků, kteří ztratili život ve válce, jejíž účel jim unikal. „Mohli žít normální život, kdyby Rusko bylo normální země,“ myslí si. Oceňuje, že Kyjev na rozdíl od Moskvy nabízí svobodu.

K Ukrajincům se chtěl přidat už v únoru 2022. Hodlal bojovat za legii Svoboda Rusku složené z Rusů nespokojených s Putinovým režimem. Nedostal ale odpověď. V listopadu 2022 se přidal ke skupině dobrovolníků zřízené v Polsku, jež rekrutovala proukrajinské bojovníky z ruských občanů, kteří nejsou etnickými Rusy

Ammosov totiž není čistokrevný Rus, pochází z Jakutska. Tvrdí, že příslušníci jeho etnika se tam tradičně setkávají se rasismem. Ruští policisté je zastavují v metru a chtějí po nich dokumenty. „Chovali se ke mně jako k občanovi druhé kategorie,“ říká s tím, že na Ukrajině se s ničím takovým nesetkal.

O GRU se říká, že nikdo od ní neodchází. Ammosov proto přirozeně čelil podezření, zda jeho úmysly jsou upřímné a není nastrčeným agentem. Tvrdí, že ukrajinské tajné služby si jej proto pečlivě prověřily. „Prošel jsem všemi myslitelnými i nemyslitelnými kontrolami,“ uvedl. „Nikdy neexistují žádné záruky. Ale doufám, že si svou službou a protiruskou činností získám důvěru,“ dodává.

Býval jsem imperialistou

Bývalý veterán začal pociťovat nespokojenost se svou zemí poté, co se zúčastnil obou čečenských válek. Vystudoval prestižní vojenské instituty věřil státní propagandě vykreslující Čečence jako bandity. Během válek však poznal, že Čečenci jsou normální lidé bojující za svou svobodu.

Ruští velitelé jej zklamali. „Viděl jsem, jací byli, když deset dní nepili. Někteří prostě všechno podělali. Někteří prodávali své zbraně. Někteří nás zradili a poslali na porážku.“

I přes nalomené myšlení se Ammosov stále považoval za patriota ochotného chránit svoji vlast. Naverbovala jej GRU, která jej cvičila v používání matematického modelování vedoucího k nalezení zranitelného bodu ekonomiky země. Podle něj končeným cílem bylo zničit celé země.

Před ruskou anexí Krymu v roce 2014 odešel do vojenských záloh. Předzvěst války na Ukrajině vnímal v té době jako začátek konce Ruska. „Věděl jsem to okamžitě,“ uzavírá Ammosov.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!