Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Myslí si o nich, že zrazují zemi. Válka zasela svár do ruských rodin, rodiče dětem nevěří

Ruská policie v Petrohradě zatýká účastníky protestu proti invazi na Ukrajině. (13. března 2022) foto: Profimedia.cz

Ruská invaze na Ukrajinu v posledních týdnech znesvářila mnoho ruských rodin, jejichž členové se v názoru na agresi jejich země neshodnou. Propast vzniká především mezi mladší a starší generací, která je zvyklá čerpat informace ze státních médií a často jim bezmezně důvěřuje. „S rodiči už asi nikdy nezasednu k jednomu stolu, myslí, že jsem zradil vlast,“ popsal jeden z Rusů.
  21:00

Třetího dne ruské invaze na Ukrajinu si osmadvacetiletá Ruska Victoria Goková uvědomila, že se jí její matka vzdaluje. „V telefonu jsem si všimla, že máma začíná papouškovat vládní informování o této válce – že to je chyba NATO, že Rusko nemělo jinou možnost, než se bránit,“ líčí žena.

„Stalo se mým posláním změnit její názor a ukázat jí, co se skutečně na Ukrajině děje,“ říká Goková, která se živí jako módní stylistka a pochází z malého města na Sibiři, odkud se přestěhovala do Moskvy.

A rozhodně není sama. Podle expertů nyní podobný nesoulad v názorech zažívá řada ruských rodin. Rozkol vzniká zejména mezi generacemi.

„V obecně rovině je u mladších Rusů méně pravděpodobné, že budou zastávat protiukrajinské postoje. Viděli jsme, že do protiválečných protestů se z velké části zapojili mladší lidé,“ řekl listu The Guardian politický analytik Andrej Kolesnikov z moskevského Carnegieho centra.

Ukrajinští vojáci opravují tanky po bojích proti ruským jednotkám v Doněcké oblasti na východní Ukrajině. (27. dubna 2022)

„Mnoho z toho, jak vnímáte válku, závisí na tom, odkud dostáváte své zprávy. Pokud se díváte na televizi, je prostě pravděpodobnější, že se budete držet oficiální linie. A starší lidé mají tendenci více sledovat televizi,“ míní Kolesnikov.

Průzkum společnosti Levada loni v květnu ukázal, že televize zůstává pro Rusy největším zdrojem zpravodajství, na který spoléhá 62 procent populace. U Rusů nad 65 let je pak o 51 procent vyšší pravděpodobnost, že se budou dívat na televizi než u lidí mladších 25 let.

Rusové nechtějí přijmout, že jsou ve válce ti zlí

Ruská státní média válku na Ukrajině líčí jako „zvláštní vojenskou operaci“ zaměřenou na osvobození Ukrajinců a ochranu občanů na Donbase před „genocidou“. Videa ruských bomb zasahujících ukrajinské rezidenční oblasti pak státní média označila za „zinscenovaná ukrajinskou stranou“.

„Vidíme, že většina Rusů pravděpodobně podporuje činy své vlasti, alespoň tak, jak jim tyto činy prezentují státní média,“ říká Kolesnikov, podle kterého vzhledem k „citlivosti“ tématu není překvapivé, že válka vytvořila napětí uvnitř rodin a mezi přáteli. „Pro lidi je velmi těžké přijmout, že jejich strana jsou ve skutečnosti ti zlí,“ domnívá se analytik.

Ten v neděli na svém twitterovém účtu sdílel video, na kterém je vidět, jak ruská policie na Rudém náměstí v Moskvě zatýká každého, kdo se pokusí jakkoli projevit, a to bez ohledu na to, co stojí na transparentech, jež lidé drží v rukou, nebo jestli ruskou invazi odsuzují, či podporují. 

Otec věří, že si Ukrajinci najímají herce

Goková se rozhodla svou vlast opustit v minulém týdnu poté, co ji policie na jednom z protiválečných protestů v hlavním městě zadržela. „Mámu se mi nakonec podařilo přesvědčit, že naše země má ve válce ničivou roli. Teď ale musím přesvědčit své bratrance a strýce,“ popsala své počínání žena.

To bude ale nyní ještě těžší. Moskva po platformách Facebook a Twitter v pondělí zablokovala také Instagram. Zásah proti sociálním sítím a několika zbývajícím nezávislým médiím v Rusku dále omezí přístup obyvatel k externím informacím o válce a posílí vliv státních médií.

Vliv invaze na rodinné vztahy pocítil také technický konzultant z Moskvy Dmitrij. „Po invazi jsem se nastěhoval k rodičům, abych se jim pokusil říct, co se skutečně děje,“ popsal The Guardianu s tím, že první týden jim denně ukazoval záběry ruského ostřelování měst na Ukrajině.

6. března 2022

„Nemělo to ale žádný dopad. Jen je to utvrdilo v přesvědčení, že mají pravdu. Po týdnu jsem se vrátil k sobě do bytu a máma mi napsala zprávu, že zrazuji svoji vlast,“ líčí dvacátník Dmitrij.

Když mu pak otec ve čtvrtek poslal dezinformační klip, podle nějž středeční útok na porodnici v Mariupolu zinscenovali Ukrajinci, kteří do rolí zraněných matek obsadili herečky, byla to pro Dmitrije poslední kapka. Tuto konspirační teorii následně propagovali také ruští představitelé.

„Strašně mě to rozhněvalo. Nevím, jestli ještě někdy budeme moci sedět u jednoho stolu. Myslím, rodiče jsou zmanipulovaní státní propagandou a skutečně mě vidí jako nepřítele státu. Vzdal jsem to,“ uzavírá.

Některým Rusům v předchozích dnech nestačilo ani to, že jejich příbuzní byli svědky ostřelování. Pětadvacetiletá Olexandra z východoukrajinského Charkova začátkem března uvedla, že jí matka žijící v Moskvě v telefonátech nevěří, že Rusové ostřelují civilisty.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!