Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Svět

Papež děkoval Rusům za jejich způsob bytí. Kreml ho pochválil za znalosti

Papež František vede modlitbu ze svého okna ve Vatikánu. (27. srpna 2023) foto: Reuters

Papež František v předchozích dnech ruské katolické mládeži mimo jiné poděkoval za „její způsob bytí“ a řekl jí, aby se nevzdávala dědictví velkých ruských vůdců. Ukrajina papeže v reakci obvinila z šíření ruských velmocenských myšlenek. Naopak Kreml hlavu římskokatolické církve chválí za dobré znalosti ruské historie.
  12:39

„Nikdy nezapomeňte na své dědictví. Jste potomky velkého Ruska. Velkých světců a vůdců, velkého Ruska Petra Velikého, Kateřiny Veliké, velké říše – osvícené země s velkou kulturou a velkou lidskostí. Nikdy se tohoto dědictví nevzdávejte. Jste potomky velké Matky Rusi, tak s ní jděte vpřed. A děkuji vám za váš způsob bytí, za to, že jste Rusové,“ řekl papež prostřednictvím videokonference účastníkům dne katolické mládeže v Petrohradě.

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko v reakci uvedl, že právě takovou „imperialistickou propagandou“, „duchovními pouty“ a „potřebou“ zachránit „velkou matičku Rus“ Kreml od počátku invaze ospravedlňuje vraždy tisíců Ukrajinců a zničení stovek ukrajinských měst a vesnic.

„Je velmi nešťastné, že ruské velmocenské ideje, které jsou ve skutečnosti příčinou chronické agresivity Ruska, vědomě či nevědomě zaznívají z úst papeže, jehož posláním je v našich očích otevřít ruské mládeži oči před destruktivním kurzem současného ruského vedení,“ míní Nikolenko.

„Je to opravdu odporné,“ komentoval papežův výrok bývalý estonský prezident Toomas Hendrik na Twitteru. „Mimochodem, katolíci v Polsku, Litvě a Bělorusku třikrát vedli povstání proti této ‚osvícené říši‘,“ napsal k Františkovým slovům nezávislý běloruský portál Nexta.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý papeže naopak pochválil. „Papež zná ruskou historii, a to je velmi dobře. Naše dědictví se neomezuje jen na Petra Velikého nebo Kateřinu Velikého, je mnohem starodávnější,“ řekl. „Úkolem ruskéh ostátu, společnosti, škol a univerzit je nést toto dědictví k masám. To, že papež souzní s tímto dílem, je velmi potěšující,“ dodal.

Improvizace, brání se Vatikán

Vatikánský mluvčí Matteo Bruni však v pondělí odmítl, že by papež svými výroky chtěl podpořit imperialistickou logiku či počínání nějakého konkrétního politika. „Papež chtěl podpořit mladé, aby uchovali a podpořili to, co je kladné ve velkém ruském kulturním a duchovním dědictví,“ řekl Bruni.

Podle Vatikánu se jednalo o improvizovaný výrok. To není u Františka neobvyklé. Papež se ve veřejných proslovech často odklání od oficiálních textů, které Vatikán poskytuje novinářům. Papež mnohokrát válku na Ukrajině odsoudil, jen vzácně ale označuje Rusko za agresora.

Na poselství k ruské mládeži odpověděl i arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, hlava Ukrajinské řeckokatolické církve. „Očekávám, že papež vysvětlí velmocenské myšlenky, které vyslovil. Doufám, že svá slova pronesl spontánně a nechtěl podporovat imperialistické ambice Ruska,“ uvedl.

Ševčuk dodal, že slova o „Velkém Rusku Petra I., Kateřiny II. a oné říši - velké, osvícené zemi velké kultury a velké lidskosti“ považuje za nejhorší příklad imperialismu a extrémního ruského nacionalismu.

„Tato slova mohou být vnímána jako podpora nacionalismu a imperialismu, které způsobily dnešní válku na Ukrajině. Podobná prohlášení inspirují neokoloniální ambice agresorské země, které bychom měli odsoudit,“ řekl.

Italský portál Il Sismografo, který se věnuje katolickým záležitostem, Františkova slova označil „za zvláštní“ s ohledem na „citlivý historický okamžik“.

Web také připomněl, že Kateřina Veliká, která panovala v letech 1762 až 1796, anektovala roku 1783 poloostrov Krym do té doby ovládaný Krymským chanátem – státním útvarem Krymských Tatarů.

Ruský prezident Vladimir Putin se loni v prosinci veřejně přirovnal k carovi Petru Velikému, když poznamenal, že Rusko „nyní ovládá Azovské moře, o které Petr Veliký také bojoval“.

„Zmínky o dějinách ruské říše otevřeně ukazují Putinovy cíle na Ukrajině jako zjevně imperialistické a stále ještě maximalistické. Putin chystá ruskou veřejnost k dlouhé vyčerpávající válce na Ukrajině, kterou potřebuje k ovládnutí dalšího ukrajinského území,“ uvedli tehdy analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW).

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...