Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Donbas se mění v popel. Přestaňte si s Ruskem hrát a zastavte válku, apeluje na Západ Zelenskyj

Svět

  9:06aktualizováno  10:07
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním projevu varoval, že Rusové vymazávají města v Donbasu z povrchu zemského stejně, jako to udělali s Mariupolem. Požádal proto Západ, aby bránícím se Ukrajincům poslal další salvové raketomety. A to co nejdříve, protože by podle něj mohly pomoci ofenzivu odvrátit. Ukrajinci nově přišli už i o město Lyman.

Donbas na východě Ukrajiny by podle Zelenského mohl skončit jako neobyvatelná oblast. „Chtějí proměnit Popasnu, Bachmut, Lyman, Lysyčansk a Severodoněck v popel, jako to udělali s Volnovachou a Mariupolem,“ řekl ukrajinský prezident. Válka Ruska proti Ukrajině pokračuje už 93. dnem.

„Bojujeme za to, aby Ukrajina dostala veškeré zbraně potřebné ke změně charakteru bojů a aby začala rychleji a jistěji vyhánět okupanty,“ pokračoval a apeloval na Západ, aby si „přestal s Ruskem hrát“ a konečně na něj zatlačil dost na to, aby tím ukončil tuto „nesmyslnou válku“.

Řada západních zemí začala dodávat Kyjevu nejdříve lehké a později i těžké zbraně, včetně tanků, samohybných houfnic, systémů protivzdušné obrany či protilodních střel. V posledních dnech se však Evropská unie kvůli nesouhlasu Maďarska zasekla na tom, zda schválí další tvrdé sankce vůči Rusku.

Ukrajinští velitelé ve čtvrtek připustili těžkou situaci na bojišti a vyzvali Západ k urychleným dodávkám dalších zbraní, především dalekonosných, které by umožnily zlepšit situaci ukrajinských sil.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve svém pravidelném hodnocení válečné situace uvedl, že ruské vojsko po těžkých bojích na východě Ukrajiny v posledních dnech dosahuje územních zisků. Ukrajinská obrana je však celkově stále účinná a ruský postup zůstává pomalý.

Moskva má nyní pod kontrolou více než 95 procent Luhanské oblasti a v nadcházejících dnech bude pravděpodobně pokračovat v úsilí o dokončení obklíčení a dobytí Severodoněcku, uvádí ISW. Totéž uvádí také britské ministerstvo obrany, podle nějž Rusové pokračují ve snaze obklíčit Severodoněck a Lysyčansk a nově dobyly několik vsí severozápadně od města Popasna v Luhanské oblasti Donbasu.

Ruští vojáci kontrolují každého, kdo ještě ve zničeném Mariupolu na Ukrajině zůstal. (12. června 2022)

Britský resort obrany upozornil, že sem Rusové v posledních dnech zřejmě přesunuli ze skladů tanky T-62, které jsou 50 let staré a nejspíše velice zranitelné současnými protitankovými zbraněmi. Jejich nasazení na bojišti svědčí o tom, že se Rusku nedostává moderní výzbroje schopné nasazení do bojů.

Ruské jednotky obnovily ofenzivu u Slovjansku a útočí i jinde v Donbasu, uvádí Kyjev. Postup pokračuje také jižně a západně od Popasné v Luhanské oblasti směrem na Bachmut v Doněcké oblasti, jeho tempo se však pravděpodobně sníží, jakmile se ruské jednotky přiblíží k samotnému městu.

Nový pokus postoupit jihovýchodně od Izjumu poblíž hranic Charkovské a Doněcké oblasti ruským vojskům úspěch nepřinesl. Při čtvrtečním ostřelování Charkova bylo nicméně podle Zelenského zabito nejméně devět lidí a devatenáct dalších utrpělo zranění.

Mezi zabitými bylo pětiměsíční dítě a jeho otec, přičemž matka dítěte byla vážně zraněna. Dosavadní bilance dříve zveřejněná gubernátorem Olehem Syněhubovem činila osm mrtvých a sedmnáct zraněných.

Generální štáb pak ve svém hlášení potvrdil ztrátu města Lyman na severu Doněcké oblasti, když uvedl, že se tu nyní Rusové za pomoci dělostřelectva pokoušejí upevnit své postavení. O možném dobytí jedné z posledních ukrajinských bašt na severním břehu řeky Severní Doněc předtím napsala ruská mutace BBC.

O Lyman vedou ukrajinští vojáci tvrdé boje s ruskými silami již několik dní. Pracovník ruského tisku Alexandr Koc na svém účtu na Telegramu zveřejnil video, na kterém podle něj ruští vojáci kráčí Lymanem. Že bylo video natočeno skutečně v Lymanu, nelze nezávisle ověřit.

Jižní uskupení ruských sil je podle Britů nadále zaměstnáno udržením okupované části jižní Ukrajiny. Rusové tam posilují své jednotky v Chersonské oblasti. V Azovském a Černém moři ruské námořnictvo nadále blokuje plavbu civilních lodí, upozornil ukrajinský štáb.

Mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk označil ruské územní zisky za „dočasný úspěch“ a uvedl, že ukrajinské síly používají manévrovou obranu, aby vyvinuly tlak na ruský postup v klíčových oblastech, poznamenává ISW.

Institut cituje také náměstkyni ministra obrany Hannu Maljarovou, podle níž jsou boje v současné době na „maximální intenzivní“ a pravděpodobně se budou nadále stupňovat.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat