Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusko má potíže s udržením jižní fronty. Přesouvá tam jednotky z východu

Ukrajinský voják poblíž fronty v Doněcké oblasti na Ukrajině (1. září 2023) foto: AP

Ruská armáda v Luhanské oblasti na Ukrajině rozmístila záložní jednotky, aby odtud mohla přesunout své efektivnější oddíly k obraně jižní fronty, kde čelí ukrajinské protiofenzivě. V sobotu to uvedla analýza zveřejněná americkým Institutem pro studium války (ISW).
  11:27

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov podle ISW tento týden řekl, že Rusko nasadilo část nově vytvořené 25. záložní armády v Luhanské oblasti ve směru na Kupjansk, aby umožnilo přesun 41. vševojskové armády do blíže nespecifikované oblasti na jihu Ukrajiny.

Přesouvané jednotky pravděpodobně operují jako mnoho dalších ruských oddílů na frontové linii bez rotace na úrovni brigád a pluků, podotýká ISW.

Válka na Ukrajině

Institut pro studium války již dříve napsal, že nedostatek schopných záložních jednotek bude postupně nutit ruské velení provádět přesuny a přijímat obtížná rozhodnutí ohledně toho, které sektory fronty by měly mít přednost. Podle ISW je 25. záložní armáda personálně poddimenzovaná a chybí jí výcvik.

Ruské velení ale zřejmě považuje úsek fronty v Luhanské oblasti za relativně bezpečný vzhledem k omezeným útokům ukrajinských sil v tomto regionu, píše ISW.

Britské ministerstvo v sobotu uvedlo, že ukrajinské síly pokračují v ofenzivních akcích u Oricihiva v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny, kde se některým jejich jednotkám již podařilo dostat k prvním ruským obranným liniím. Ruská armáda se snaží ukrajinský postup zastavit a zároveň udržet vlastní ofenzivu u města Kupjansk v Charkovské oblasti na severovýchodě země.

Ruská armáda se pravděpodobné snaží mařit ukrajinskou protiofenzivu tím, že ji nutí dělit své síly mezi Orichiv a Kupjansk, píše ve své pravidelné zprávě ministerstvo. Podle něj je to ale pro Moskvu riskantní taktika, protože i Rusko tak musí operovat na více místech najednou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!