Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Do Istanbulu doplula druhá loď s obilím z Ukrajiny, ruským hrozbám navzdory

Nákladní loď Resilient Africa s ukrajinským obilím vplula do tureckého Bosporu. (22. září 2023) foto: Reuters

Do Istanbulu v neděli ráno doplula druhá loď s nákladem ukrajinského obilí. Plula pod názvem Aroxat s vlajkou Palau a vyplula v pátek z ukrajinského přístavu Čornomorsk. Už o den dříve do Istanbulu doplulo jiné plavidlo Resilient Africa, ačkoli Rusko vyhrožovalo, že napadne každou loď plující do či z ukrajinských přístavů.
  9:54

Po červencovém odstoupení Ruska od dohod, které navzdory válce umožňovaly vyvážet z černomořských přístavů ukrajinskou zemědělskou produkci na světový trh, vytvořila Ukrajina v Černém moři vlastní koridor pro přepravu obilí.

Nákladní lodě Resilient Africa a Aroyat, plující pod vlajkou Palau, zakotvily v Čornomorsku předminulou sobotu a měly odplout po naložení pšenice pro Afriku a Asii. Resilient Africa z ukrajinského přístavu vyplula v úterý s 3 000 tunami pšenice na palubě a už dorazila do přístavu v Istanbulu. Aroyat se plaví do přístavu v egyptské Alexandrii s nákladem 17 600 pšenice, jak dříve uvedl ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kubrakov.

Šlo o první dvě plavidla, která do přístavů v Oděské oblasti vplula od začátku ruské invaze na Ukrajinu, aniž by při tom využila koridor ustanovený takzvanými obilnými dohodami. Rusko od dohod letos v červenci zhruba po roce odstoupilo a varovalo, že bude lodě plující do ukrajinských přístavů pokládat za vojenské cíle.

Kubrakov ohlásil, že další tři lodě plují do ukrajinských přístavů koridorem zřízeným ukrajinským námořnictvem, aby vyvezly 127 000 tun zemědělských produktů a železné rudy pro Čínu, Egypt a Španělsko.

Rusko a Ukrajina jsou zemědělské velmoci, jejichž úroda je klíčová pro potravinovou bezpečnost ve světě. Vpád ruských vojsk do sousední země a mezinárodní sankce proti Rusku destabilizovaly zásobování a světový trh. Ukrajinské síly v posledních týdnech pracují na odstranění ruské převahy na moři. Kyjev v sobotu tvrdil, že zabil či zranil několik „nejvyšších velitelů“ ruské Černomořské flotily při pátečním útoku na velitelství flotily v Sevastopolu, podotkla AFP.

17. srpna 2023

Autoři: ,

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...