Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Scholz chce opět telefonovat Putinovi, vyzve ho ke stažení vojsk z Ukrajiny

Německý kancléř Olaf Scholz (9. června 2023) foto: Reuters

Německý kancléř Olaf Scholz se chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a vyzvat ho ke stažení ruských vojsk z Ukrajiny. Prohlásil to na sjezdu německé protestantské církve v Norimberku. Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu neohlášeně přijel do Kyjeva, aby zemi vyjádřil podporu v době, kdy podle západních zdrojů zahájila očekávanou protiofenzivu.
  13:24

Scholz uvedl, že s Putinem již v minulosti telefonicky hovořil. „Mám v plánu to brzy udělat znovu,“ dodal. O svém plánu se zmínil už v interview s deníkem Tagesspiegel letos v lednu.

Putin a Scholz spolu naposledy mluvili začátkem prosince. Ruský prezident tehdy označil přístup Německa a dalších západních zemí ke konfliktu na Ukrajině za destruktivní a vyzval k jeho přehodnocení. Západ odmítá ruskou invazi na Ukrajinu, kterou Moskva zahájila loni v únoru pod záminkou demilitarizace a denacifikace země.

Podle Scholze se uplynulé telefonáty nesly v „nikoli nezdvořilém tónu“. Putin v nich však trval na obsazení části Ukrajiny. To je podle německého kancléře nepřijatelné.

Neohlášená návštěva

Na neohlášenou návštěvu do Kyjeva v sobotu přijel kanadský premiér Justin Trudeau.

Na Twitteru jsou fotografie šéfa kanadské vlády v kyjevských ulicích. Trudeau se poklonil památce ukrajinských vojáků, kteří po roce 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym, padli v boji proti proruským silám. Spolu s kanadským ministerským předsedou na Ukrajinu přijela vicepremiérka Chrystia Freelandová.

Kanada, která má jednu z největších ukrajinských diaspor na světě, poskytuje Ukrajině pomoc od samého začátku ruské invaze.

Trudeau navštívil ukrajinské hlavní město už loni v květnu. Po návštěvě Irpině nedaleko Kyjeva tehdy řekl, že Rusko spáchalo na Ukrajině válečné zločiny a zodpovědný za ně je Putin.

Autoři: ,