Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

V lesích u Lymanu. Rusko tlačí Ukrajince ze severovýchodu, odvádí je od Krymu

Ukrajinské systémy ostřelují ruské pozice nedaleko fronty u města Bachmut. (1. září 2023) foto: AP

Na 1 200 kilometrů dlouhé severovýchodní frontové linii se ruská armáda odhodlala k zuřivému náporu. Cílem je přimáčknout ukrajinské obránce a minimalizovat počet vojáků, které by Kyjev mohl vyslat na jih. Je to taktika, která má zpomalit už tři měsíce trvající ukrajinskou protiofenzivu.
  18:10

Boje na severovýchodě země u města Kupjansk, v severní Charkovské oblasti a v lesích u Lymanu považuje Ukrajina za hlavní směr ruské ofenzivy. Moskva tam zaměstnává nepřítele podél převážně statické fronty, mezitím však posílila obranu na jihu Ukrajiny, mimo jiné minami.

Hluboká opevnění zpomalují postup Kyjeva, který se vypořádává i s omezeným počtem mužů, leteckých sil a dělostřelectva. Ukrajinská armáda se však dál úporně snaží využít krátící se letní sezóny.

Na jihu se Ukrajina přibližuje k břehům Azovského moře ve zjevné snaze přetnout pozemní koridor na Krymský poloostrov, ovšem Ukrajinci v poslední době prolamují ruské linie úspěšněji. Svědčí o tom například postup v Záporožské oblasti nebo opětné dobytí taktické vesnice Robotyně.

Ač Západ doufal ve větší územní zisky, kontrola nad Robotyní by Ukrajinu mohla přiblížit k asi 30 kilometrů vzdálenému městu Tokmak, kde se nachází důležitý železniční uzel okupovaný Ruskem.

A pokud postoupí 15 kilometrů od Robotyně, mohla by se dostat na dostřel ruských dopravních tras ve směru východ-západ, což by podle vojenských pozorovatelů mohlo oslabit bojové možnosti Moskvy.

„Prošli jsme první linií ruské obrany a blížíme se k druhé,“ řekl agentuře AP ukrajinský voják umístěný v Záporoží. Za úspěch podle něj země vděčí zbraním dodaným NATO, bojovým vozidlům Bradley z USA a bezpilotním letounům ukrajinské výroby.

Druhá obranná linie je však na některých místech včetně Robotyně silná, zhodnotil vojenský mluvčí Oleksandr Štupun. „Bez řádné přípravy je těžké ji prolomit.“

Obráncům u Kupjansku chybí krytí

Operaci na severovýchodě Rusko zintenzivnilo v polovině července, když shromáždilo 100 tisíc vojáků. Na okraji Kupjansku se ukrajinská armáda musí přesouvat přes zejména otevřená pole poblíž osady Synkivka, kam ruské jednotky soustředily svůj postup. Vesnice v okolí jsou zničené a krytí pro obránce je tudíž málo.

Podle velitele ukrajinských pozemních sil Oleksandra Syrského se ruské jednotky přeskupují u Kupjansku i Lymanu a rozmisťují nově zformované brigády a divize i výzbroj. Profesionální výsadkové jednotky zase nově působí v okolí Avdijivky a na jihu v Doněcké oblasti, kde obě armády rovněž svádějí boje.

Kromě toho, že by ruský postup na severovýchodě zabránil přesunu ukrajinských sil na jih, vytvořil by také ochranný nárazník pro zásobovací linie. Moskva doufá, že se jí podaří zastavit ukrajinský postup v Bachmutu, kde kyjevské síly nedávno ovládly území v bližším dosahu ruských zásobovacích tras.

Podle dělostřeleckého velitele Viktora Jurčuka to znamená, že intenzita bojů v dohledné době nepoleví. Po 18 měsících války je unavený. „Všichni už mají války plné zuby, to mi věřte.“

„Rychlý postup jsme ani nečekali“

Někteří ukrajinští vojáci podle agentury AP v soukromí vyjadřují obavy, že protiofenziva může přijít zkrátka. Každý kilometr postupu je podle nich extrémně náročný.

„Jsme na frontové linii a nikdy jsme nečekali něco rychlého,“ říká jeden z operátorů dronů z elitní skupiny Adam v oblasti Bachmut. Podle něj rostoucí obavy spojenců ohledně pomalého postupu Ukrajiny vojákům na frontě škodí.

Stejný názor v týdnu vyjádřil i ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, když prohlásil, že „kritizovat pomalé tempo je jako plivnout do tváře ukrajinského vojáka, který každý den nasazuje život“.

Analytik z amerického Institutu pro studium války (ISW) George Barros zpochybňuje hodnocení, že protiofenziva neprobíhá dobře. Podle něj operace postupuje nejlépe, jak za současných podmínek a podpory může. I malý průlom může znamenat přerušení strategického bodu v ruských liniích, míní. Podle něj prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by ruské úsilí na severovýchodě mělo významný dopad na ukrajinskou ofenzivu na jihu.

„Časově máme zhruba ještě měsíc, než se dostaví deště. Na ofenzivní akce máme ještě čas, stejně jako ho má i náš nepřítel,“ uzavírá vojenský mluvčí Štupun.

Autor: