Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko používá „Frankensteinovy“ tanky, naznačují velký problém armády

Ruský obrněný transportér MT-LB (15. ledna 2023) foto: Profimedia.cz

Na sociálních sítích se objevily snímky, které údajně ukazují ruské „Frankensteinovy“ tanky, které vznikají tím, že na sovětské obrněné transportéry MT-LB jsou montovány námořní kanóny. Podle britské vojenské rozvědky Rusové kvůli vysokým ztrátám posílají na Ukrajinu také šedesát let staré tanky T-62. Odborníci míní, že obojí může naznačovat problémy ruské armády.
  14:48

V únoru se na sociálních sítích objevily fotky transportéru sovětské výroby MT-LB, údajně ukořistěného Ukrajinci u Vuhledaru, na němž byl namontován námořní kanón 2M-7.

O měsíc později se objevily další snímky jiného MT-LB, na který byly též nasazeny lodní kanóny, konkrétně 25mm 2M-3, jejichž výroba se datuje do padesátých let 20. století.

Britský bezpečností analytik Justin Crump z firmy Sibylline zaměřující se na geopolitická rizika se domnívá, že Rusové se uchylují k námořním zbraním, protože jich mají větší množství než stále nedostatkovější vojenské techniky pozemního typu. Přidělaný kanón má zřejmě sloužit k boji proti ukrajinským dronům.

Bývalý tankový velitel Hamish de Bretton-Gordon řekl portálu The Telegraph, že podobné improvizované „frankensteinovské“ stroje války viděl v Sýrii u islamistických skupin. „Skutečnost, že údajná armáda prvního světa skládá dohromady různé kousky podobně jako teroristické organizace al-Káida a IS, ukazuje snad velmi riskantní stav ruské armády,“ uvedl.

„Podle mého profesionální názoru Ukrajinci Putinovu armádu ničí. Na její výzbroji je to zvláště patrné,“ uvedl bývalý americký armádní veterán Guy McCardle. Rusové nestíhají zničené tanky nahrazovat, a proto musí vyrábět právě „frankensteinovce“.

Improvizace se ve válce dějí, upozorňuje český expert

Bezpečnostní expert Lukáš Dyčka, který vyučuje na estonské vojenské akademii Baltic Defense College vyšší důstojníky NATO, ale varuje před dalekosáhlými závěry. Z fotek podle něho není možné vyčíst, zda jde o ojedinělý případ, nebo systematický problém.

„Jednorázová konverze se děje poměrně běžně. Dokážu si představit, že milice ze separatistické Doněcké či Luhanské lidové republiky vezmou kus armádní techniky a snaží se posílit jeho schopnost nebo změnit jeho účel tím, že na něj namontují jiné vybavení. U milic Doněcké lidové republiky jsou tyto konverze poměrně běžné, lze je sledovat už od roku 2014,“ řekl portálu iDNES.cz.

„Pokud by to dělala ve velké míře i regulérní ruská armáda, pak to může znamenat, že má poměrně velké potíže,“ dodává Dyčka. Míní však, že nejpravděpodobněji jen jedna jednotka v poli spojila nesouvisející kusy vybavení.

Starý sovětský tank místo Armaty

Londýnský Mezinárodní institut pro strategická studia (IISS) ve své únorové analýze uvedl, že Rusko přišlo za necelý rok invaze na Ukrajinu o zhruba polovinu svých nejlepších tanků a má obtíže je nahradit. Ztráty ruských tanků odhadl na 2000 až 2300.

Podle britské vojenské rozvědky kvůli ztrátám těžké obrněné techniky musí sahat do svých zásob ze sovětské doby. „Ruská armáda odpovídá na ztráty těžkých obrněných vozidel zapojením šedesát let starých hlavních bojových tanků T-62,“ uvedla ve svém pravidelném hlášení britská vojenská rozvědka. Kromě toho Rusko na Ukrajinu poslalo i sovětské obrněné transportéry BTR-50, poprvé použité v roce 1954.

„Existuje reálná možnost, že dokonce i jednotky 1. gardové tankové armády, údajné ruské přední tankové síly, budou vybaveny T-62, aby nahradily předchozí ztráty,“ dodala rozvědka. Elitní formace přitom měla dostat ruské tanky nové generace T-14 Armata.

Britové uvádějí, že od léta 2022 Rusko vzalo ze skladů 800 tanků T-62. Některé vybavilo vylepšeným zaměřovacím systémem. Nicméně, taková stará vojenská technika vykazuje na současném bojišti řadu slabin, jako je například absence moderní zbroje schopné reagovat na výbuchy.

„Pokud skutečně používají tanky T-62 místo hlavních ruských bojových tanků T-90 ke stejnému účelu, pak je to opravdu problém,“ komentuje zprávu britské rozvědky Dyčka. Dodává ale, že není jisté, co přesně Rusko s tanky zamýšlí. Může je používat jako jako palebnou podporu či k posílení obranných pozic, tedy k jinému účelu, než se tanky obvykle efektivně užívají.

Dyčka podotýká, že i tanky staršího data výroby mohou mít stále taktickou hodnotu. I Ukrajinci operují s řadou staré techniky. „To, že je technika stará, neznamená, že je špatná,“ zdůrazňuje Dyčka.

Autor: