Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kyjev na Rusko vyslal drony, balistická raketa v Oděse způsobila požár

Svět

  7:26aktualizováno  10:24
Ukrajinské drony v noci na čtvrtek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské oblasti, uvedl tamní gubernátor Andrej Klyčkov. Útok bezpilotních letounů na energetické zařízení oznámil i šéf nedaleké Smolenské oblasti Vasilij Anochin. Rusové opět útočili na ukrajinskou Oděsu, a to balistickou raketou. Při úderu hořelo a zranilo se třináct lidí.

Ruské ministerstvo obrany podle serveru Meduza ohlásilo likvidaci celkem 12 dronů nad svým územím.

„Škody v Orlovské oblasti způsobily trosky sestřelených dronů, které zachytila ruská protivzdušná obrana,“ uvedl Klyčkov. Poškození infrastruktury podle něj vedlo k částečnému přerušení dodávek elektřiny do některých domácností. Možné oběti nezmínil.

Záchranné složky podle Anochina zasahovaly ve Smolenské oblasti. „Nepřítel se pokusil způsobit škody na zařízení civilní energetické infrastruktury. Nejsou ztráty na životech,“ uvedl gubernátor oblasti sousedící s Běloruskem. Jaké zařízení se stalo terčem útoku, neupřesnil.

V Krasnodarském kraji byly bezpilotní letouny sestřeleny podle Meduzy u vesnice Afipskij. Předpokládá se, že mířily k ropné rafinerii, která se nachází tři kilometry od vsi, podotkl server, který se odvolává na jiná média. Tamní gubernátor se k informacím nevyjádřil.

Podle ruského ministerstva obrany protivzdušná obrana zlikvidovala pět dronů nad Brjanskou oblastí, tři nad Krasnodarským krajem, dva nad Rostovskou oblastí a po jednom nad Kurskou a Belgorodskou oblastí, píše Meduza a upozorňuje, že se resort nezmiňuje o útocích, které hlásili regionální činitelé ze tří regionů včetně Smolenské a Orelské oblasti.

Ukrajina v posledních měsících směřovala své dronové útoky na ruské ropné rafinerie a sklady, poznamenala agentura Reuters. K některým úderům se Kyjev přihlásil s tím, že se jedná o legitimní cíle na zařízení poskytující palivo ruskému válečnému úsilí. Rusko kvůli útokům na rafinerie zvýšilo nákupy benzínu z Běloruska a požádalo také o dodávky z Kazachstánu, podotkla Meduza.

Čtvrteční útoky Kyjev zatím nekomentoval.

Plameny a kouř po útoku na Oděsu

Rusko na Oděsu na jihu Ukrajiny zaútočilo už poněkolikáté tento týden. Snímky a videa ze středečního úderu zveřejněná na platformě Telegram ukazují plameny na místě a velká oblaka kouře stoupající k nebi. Jeden z mediálních kanálů uvedl, že byl zasažen sklad velké poštovní a kurýrní společnosti, a zveřejnil video ukazující okamžik nárazu.

Agentura Reuters nemohla tyto zprávy nezávisle ověřit. Kurýrní společnost pozdě večer oznámila, že její třídicí sklad v Oděse zasáhla raketa, ale nikdo ze zaměstnanců podle ní nebyl zasažen.

Při předchozím útoku na přístavní Oděsu v noci na středu zemřeli tři lidé a další tři utrpěli zranění. Rusové na město zaútočili také v pondělí, kdy tam zemřelo pět lidí a dalších asi 30 utrpělo zranění. Silně poškozena byla budova soukromé právnické akademie.

Autoři: ,