Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Na ruské univerzity se vrátí studium ideologie. Pomůže to očistit naše školství, věří v Kremlu

Studentka se připravuje na státní zkoušku z matematiky na vysoké škole v Moskvě. (3. června 2022) foto: Profimedia.cz

Západ je v rozkladu, ale naše budoucnost je zářivá. To a mnoho dalšího se budou od příštího roku učit studenti ruských univerzit, které čeká zavedení povinných ideologických lekcí. Ty se do ruského vysokoškolského systému vracejí poprvé od dob bývalého Svazu sovětských socialistických republik (SSSR). Zaměří se zejména na historii a válku na Ukrajině. Režim cílí na „očištění“ škol od nekonformních a liberálně smýšlejících lidí.
  15:27

„Mladí lidé potřebují porozumět státní ideologii. Tedy tomu, kam Rusko směřuje a proč tam směřuje,“ vysvětlil rozhodnutí serveru Meduza zaměstnanec Kremlu, který si přál zůstat v anonymitě.

Ruské veřejné základní a střední školy už od nového školního zavedly ideologické „vlastenecké lekce“, jejichž účelem je přimět děti k přesvědčení, že Rusku nezbývalo nic jiného, než napadnout Ukrajinu a „osvobodit ji od nacistů“. Nyní se ideologie stane i součástí univerzitního vzdělání.

Na nový učební plán dohlédne zástupce šéfa prezidentské kanceláře Sergej Kirijenko, který má v Kremlu na starost Donbas a Ukrajinu. Ačkoli systém vysokoškolského vzdělávání má obvykle na povel kremelské oddělení sociálních projektů, vypracování požadovaných osnov dostala za úkol ruská Státní rada – poradní orgán složený z regionálních vůdců.

Nový předmět se do učebních osnov vyššího vzdělávání dostane příští rok na podzim, tedy na začátku nového akademického roku.

Zatímco studenti specializující se na přírodní vědy, techniku, technologii a matematiku, budou muset absolvovat rok studia „ruské ideologie“, na humanitních oborech to bude hned několik let těchto lekcí. Studenti politologie a historie budou na lekce docházet po celou dobu studia.

Vize budoucnosti

Ideologické kurikulum se bude skládat ze čtyř modulů: historie, kultura, Rusko ve světě a vize budoucnosti. Každý z nich dostane na povel jeden konkrétní odborník. Historie se podle Meduzy pravděpodobně zhostí Vladimír Medinskij, exministr kultury a současný asistent prezidenta Vladimira Putina.

Kulturu zřejmě povede Michail Piotrovskij, ředitel muzea Ermitáž v Petrohradě. Ruského postavení ve světě se nejspíš ujme politolog Sergej Karaganov a budoucnost by mohl Kreml přidělit Michajlu Kovalčukovi, šéfovi Kurčatovova institutu - ústav se zabývá výzkumem a vývojem v oboru jaderné fyziky a chemie.

Co bude přesným obsahem každého ideologického modulu zatím zůstává tajemstvím. „Co je ale předem jasné, je jejich naprostá loajalita k současnému režimu a jeho potřebám a preferencím,“ uvádí Meduza.

„Všichni jsme militaristé a imperialisté,“ prohlásil v létě Piotrovskij a odmítl se omluvit za ruskou agresi na Ukrajině. Kovalčuk je považován za člena Putinova vnitřního kruhu a Karaganov je členem Rady prezidenta pro lidská práva a navrch poradcem Ruské bezpečnostní rady.

Karaganov popsal ruskou invazi na Ukrajině jako „osud Ruska“. „Musíme se sjednotit, vydržet a zvítězit. Západ je proti nám, ale dříve nebo později se začne hroutit. Mnoho zemí je s námi, jsou rádi, že podkopáváme nadvládu USA a Západu,“ uvedl nedávno Karaganov.

„Zavedení povinných ideologických lekcí může režimu pomoci očistit ruské vysoké školy a univerzity od liberálně smýšlejících členů fakulty, kteří jej nyní kritizují. Vzhledem k tomu, že lze očekávat, že všichni učitelé budou muset z ideologie složit nějakou atestaci, může se tento požadavek de facto změnit v přísahu věrnosti,“ řekl Meduze nejmenovaný zdroj.

Autor: