Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Šedá díra Čeljabinsk. Líčí nás jako opilce a zloděje, vadí Rusům na seriálu

Komíny v čeljabinském metalurgickém závodě (24. srpna 2019) foto: Profimedia.cz

Ruské poslance rozhněval díl amerického animovaného seriálu Griffinovi (v originále Family Guy), v němž jeho hlavní postavy putují do Čeljabinsku. Uvádí to informační kanál Nexta, podle kterého chtějí zákonodárci nelichotivou epizodu v Rusku zakázat. „Tvůrci chtějí, abychom vypadali jako národ opilců, narkomanů a korupčníků,“ zlobí se jedna poslankyně.
  12:10

„Umělec má právo na svou vizi, ale toto je záměrně urážlivý umělecký obraz, který nemá nic společného s realitou,“ zuřila podle zpravodajského kanálu poslankyně Státní dumy za Čeljabinskou oblast Jana Lantratovová.

„Je to záměrná práce proti naší zemi. Informační válka prostřednictvím uměleckých děl. Záměrně vytvářejí obraz Ruska jako země, kde jsou všichni nespokojení se svým životem, pijí, berou drogy a úplatky,“ dodala.

Lantratovovou a další poslance rozhněvala epizoda nazvaná „Z Ruska s láskou“, která se točí kolem krádeže instagramového účtu mluvícího psa Briana – jedné z hlavních postav seriálu. Vše nasvědčuje tomu, že za zločinem stojí hackeři z Čeljabinsku. Brian se proto společně s teenagerkou Megan a batoletem Stewiem, v jejichž rodině žije, vydává na místo činu.

V Čeljabinsku se trojice setká s hackerem Ivanem, jenž tvrdí, že účet ukradl, aby alespoň na chvíli zakusil „dobrý americký život“. Později se mezi Ivanem a Meg rozvine romantický vztah a dívka v zemi na čas zůstane. Později ale zjistí, že Ivan má o ni zájem jen proto, aby se dostal do USA.

Tvůrci seriálu průmyslové město na východním úpatí Uralu zahalili do šedi a kouře. Americká trojice zde například navštíví Kuzněcovovu továrnu na balení čaje a Čeljabinsk označí za „uralské Chicago“. Podobně jako město v americkém Illinois je Čeljabinsk sídlem průmyslu. Mimo jiné se tu nachází i závod na likvidaci jaderného odpadu.

Ruské zákonodárce zřejmě rozhněvala série scén, které Čeljabinsk a potažmo celé Rusko ukazují v nelichotivém světle. Na záběrech se postupně objeví opilci s lahvemi tvrdého alkoholu, policisté mlátící muže s ukrajinskou vlajkou, vandalové močící na ulici nebo lidé bez domova. Tvůrci rovněž naznačují, že ruští obyvatelé trpí nedostatkem potravin a jsou pod drobnohledem státu.

Autor: