Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pentagon zveřejnil záběry střetu amerického dronu s ruskou stíhačkou

Svět

  11:52aktualizováno  16:17
Americké ministerstvo obrany zveřejnilo video, které podle něj zachycuje úterní incident nad Černým mořem, po kterém se zřítil americký dron MQ-9 Reaper. Na videu je vidět ruský stíhací letoun Su-27, který se k americkému bezpilotnímu letounu přiblížil.

Americká armáda video upravila kvůli délce. Odtajněné záběry jsou dlouhé asi 40 sekund a ukazují události v následném pořadí, uvedl Pentagon.

Na videu je vidět, že se ruský letoun velmi blízko přiblížil k americkému vojenskému dronu MQ-9 Reaper. Stíhačka u bezpilotního letounu vypustila palivo a poškodila mu vrtuli.

Moskva popírala, že by se její stíhačka dostala s dronem do kontaktu. Americký stroj podle ní spadl kvůli „prudkému manévrování“. Incident se podle Pentagonu stal kvůli „nebezpečnému a neprofesionálnímu“ chování ruské strany.

Kvůli zničení amerického dronu nad Černým mořem se obě země podle AP zatím víc než kdy dřív za dobu ruské invaze na Ukrajinu přiblížily potenciálnímu přímému konfliktu.

Existenci videa už dříve zmínil nejvýše postavený americký generál Mark Milley. „Máme jasné důkazy o kontaktu. Bylo to velmi agresivní. Máme důkazy na videu,“ uvedl Milley, který o střetnutí dronu se stíhačku mluvil se svým ruským protějškem Valerijem Gerasimovem. „Víme, že zachycení (dronu) bylo úmyslné. Víme, že agresivní chování bylo úmyslné,“ řekl americký generál. Zda byla ale úmyslná i kolize, stále není jasné, dodal.

Kvůli incidentu americký ministr obrany Lloyd Austin telefonoval se svým ruským protějškem Sergejem Šojguem. Austin a Šojgu spolu mluvili poprvé od října. „USA budou dál létat a operovat všude tam, kde to mezinárodní právo dovolí,“ sdělil Austin.

Šojgu v hovoru s Austinem označil lety amerických strategických dronů u pobřeží Ruskem anektovaného Krymu jako „provokativní“. Americké lety podle Šojgua „vytvářejí předpoklady pro eskalaci situace“ v Černém moři. „Ruská federace nemá zájem na takovém vývoji, ale bude i nadále reagovat na všechny provokace přiměřeným způsobem,“ prohlásil ruský ministr obrany.

Ruské lodě u místa dopadu dronu

Nejmenovaný americký činitel pod podmínkou anonymity řekl agentuře Reuters, že ruské lodě se pohybovaly poblíž oblasti, kam dron údajně spadl. Nevypadalo to ale, že by některé jeho části získaly.

Rusko se netají, že se pokouší dron získat. Američané už uvedli, že přijali opatření, aby Rusové z dronu nemohli získat žádné užitečné zpravodajské informace. Američtí představitelé též připustili, že není jisté, zda se jim podaří havarovaný stroj získat, protože je velmi hluboko pod vodou.

V ruských médiích se dnes objevila nepotvrzená informace, že experti vypátrali místo, kde se dron v hloubce asi 900 metrů nachází. Sevastopolský server ForPost napsal, že dron našli ruští experti za pomoci podvodního robota v hloubce 850-900 metrů asi 60 kilometrů od Sevastopolu. Na místě nyní hlídkují plavidla ruského vojenského námořnictva, uvedl server s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ministerstva obrany, obeznámený s detaily operace.

Týž zdroj ale také tvrdil, že nedaleko dronu se nachází potrubí plynovodu South Stream. Ale tento plynovod, který měl přepravovat ruský plyn přes Černé moře do Bulharska, nebyl nikdy realizován a byl zrušen ve prospěch projektu nazvaného TurkStream, který vede z Ruska do evropské části Turecka. Nicméně ruská tajná služba FSB loni tvrdila, že zmařila ukrajinskou sabotáž na plynovodu South Stream.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat