Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Americký voják dezertoval za láskou do Ruska, po pár týdnech skončil ve vazbě

Čtyřiatřicetiletý poddůstojník Gordon Black a jeho ruská partnerka na nedatovaném snímku. foto: Profimedia.cz

Soud v ruském Vladivostoku poslal v úterý do vazby amerického vojáka, který čelí obvinění z krádeže. Čtyřiatřicetiletý poddůstojník Gordon Black do Ruska odcestoval za ženou, se kterou navázal milostný vztah. Ruska ale tvrdí, že jí po příjezdu obral o peníze. V Rusku tento týden zadrželi i dalšího amerického občana, a to kvůli „drobné výtržnosti“.
  21:43

Black sloužil v Jižní Koreji a po skončení tohoto nasazení do Ruska odcestoval z vlastní iniciativy a bez svolení nadřízených za jednatřicetiletou Alexandrou Vaščukovou. Ruské úřady ho nyní podezírají z toho, že ženu okradl. Ve vazbě Black setrvá přinejmenším do 2. července

Deník Izvestija napsal, že Black s Vaščukovou, se kterou se v Jižní Koreji seznámil na internetu, nějakou dobu žil, než ji podle jejích obvinění zbil, obral o 200 tisíc rublů (asi 51 tisíc korun) a několik lahví alkoholu. Jde o obyčejnou kriminalitu, a ne o politiku či špionáž, tvrdí ruská média.

„Rusko o kriminální vazbě informovalo americké ministerstvo zahraničí v souladu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích,“ uvedla v pondělí týden mluvčí americké armády Cynthia Smithová krátce po prvních zprávách o Blackove zatčení. Úřady vyrozuměly vojákovu rodinu.

Příbuzní listu The Washington Post (WP) popsali, že Black je v USA ženatý, ale prochází rozvodem. „Měl odjet na dovolenou a po ní se vrátit na vojenskou základnu Cavazos v Texasu. Místo toho ale v dubnu odcestoval do Vladivostoku za svou ruskou přítelkyní,“ konstatovali.

Black, o kterém WP píše jako o „zamilovaném a poblázněném“, se opakovaně objevil ve videích Vaščukové na TikToku. V nich si žena z vojáka utahovala v ruštině, zatímco on zjevně ničemu nerozuměl.

„Přišla jsem domů a tam byl tenhle pindos. Ptala jsem se ho, kdo je a co tu dělá. Myslím toho vojáka v uniformě, co stojí vedle mě. Co, nejsi náhodou sabotér?“ uvedla na jednom z videí smějící se Vaščuková za užití hanlivého ruského výrazu pro Američana.

Na dalším z jejích videí Black poskytl nesouvislou výpověď kritizující USA, jejich prezidenta Joea Bidena a NATO, přičemž opakoval kremelská stanoviska ospravedlňující ruskou invazi na Ukrajinu.

„Vztahy nyní rozhodně nejsou dobré. Za Donalda Trumpa to bylo rozhodně lepší. Myslím, že Amerika a NATO jsou dost agresivní. Upřímně řečeno, postoji Ruska rozumím. Chtějí bránit svou zemi, víte,“ mumlal.

Vaščuková poté NATO prohlásila za „agresivní strukturu“ a řekla, že Black „chápe pozici Ruska, chápe Putinovu pozici“. „Můj okruh Rusů, Američanů a Evropanů věří v Putinovu pozici,“ konstatovala žena.

Rusko chce Američany směnit za své zločince

Justiční orgány v Moskvě v úterý informovaly, že soud poslal na deset dnů do vazby také muže jménem William Russel Nycum, kterého policisté našli venku nahého poté, co pil alkohol. Podle ruských úřadů šlo o projev „jasného pohrdání společností, občany a veřejným pořádkem“.

Zástupci americké ambasády v Moskvě řekli, že o případech zadržených občanů USA vědí a že konzulární pracovníci se vždy takovým lidem snaží pomoci. Velvyslanectví věc dále nekomentovalo. Americké ministerstvo zahraničí opakovaně varovalo Američany před cestami do Ruska.

V Rusku je aktuálně ve vazbě několik lidí s americkým občanstvím. Nejznámější jsou případy reportéra Evana Gershkoviche obviněného loni ze špionáže a bývalého vojáka Paula Whelana zadrženého už v roce 2018, které Washington označuje za neprávem vězněné.

Nedávno zase moskevský soud uložil 21 let vězení Davidu Barnesovi za zneužívání svých dětí, ze kterého jej obvinila jeho ruská exmanželka.

USA Moskvu obviňují, že americké občany posílá do vězení ve snaze následně je vyměnit za Rusy zadržované ve Spojených státech.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!