Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Vzpoura v Rusku

Wagnerovci vytváří vlastní vojenskou policii. Bude vás to bavit, slibují

Příslušník ruského Wagnerova uskupení v Bachmutu (19. května 2023) foto: Profimedia.cz

Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina začala nabírat muže, kteří mají v jejích řadách zastávat funkci vojenské policie. Za úkol budou mít řešení bitek či zastavení rabování. Wagnerovci už nemohou své řady doplňovat ve věznicích, neboť tato „výsada“ připadá už jen ruskému ministerstvu obrany. To údajně nabírá i trestance, které předtím odmítli přijmout žoldáci.
  20:53

Wagnerovci v příspěvku na sociální síti VKontakte uvedli, že hledají bývalé zaměstnance pořádkových sil a speciálních jednotek „se zkušenostmi se zadržováním“, kterým nabízejí půlroční smlouvu.

„Práce bude zajímavá, můžete si být jisti,“ stojí v inzerátu, jenž zájemcům slibuje měsíční plat 240 tisíc rublů (62 tisíc korun) a bonusy podle výkonu.

Nezávislý portál Vjorstka telefonicky kontaktoval náborovou linku Wagnerova uskupení s dotazem, co přesně bude práce obnášet. „Najatí lidé budou dohlížet na to, aby nedocházelo ke krádežím, rabování, bití, opilství a podobně,“ uvedl náborář, který se představil jen jako Denis.

Dodal, že rekruti budou mít rovněž za úkol zadržovat a vyslýchat členy ukrajinských sabotážních jednotek. „Budeme tomu říkat vojenská policie,“ dodal Denis, podle kterého náborová kampaň probíhá znamenitě. „Rusko je velké, volají nám lidé z celé země,“ tvrdil.

Wagnerova společnost se v předchozích měsících angažovala v bojích o Bachmut na východní Ukrajině. Šéf žoldáků Jevgenij Prigožin si přitom stěžoval, že ruská armáda záměrně jeho mužům nedodává dostatek munice. Začátkem června se wagnerovci z města stáhli poté, co oznámili jeho dobytí.

Nyní se wagnerovci snaží doplnit své řady, neboť v bojích ztratili tisíce mužů, zejména trestanců. Prigožin v květnu sdělil, že jeho firma najala dohromady 50 tisíc ruských vězňů, z nichž asi 20 procent na Ukrajině zemřelo. Podobný podíl mrtvých je podle něj i v řadách běžných wagnerovců.

Pokud jsou tyto údaje pravdivé, dalo by se vyvodit, že ve válce padlo asi 15 až 16 tisíc Prigožinových žoldáků a že o podobné množství mužů skupina přišla kvůli zraněním.

Armáda bere i ty nejhorší, píše Meduza

Ve věznicích ale Prigožin už rekrutovat nemůže, neboť tato „výsada“ od února připadá ruskému ministerstvu obrany. To podle portálu Meduza na rozdíl od Wagnerova uskupení bere v kriminálech úplně každého zájemce včetně těch nejhorších násilníků, které by Prigožin (alespoň oficiálně) nepřijal.

V ruské jednotce „Štorm Z“ složené z vězňů slouží jako zástupce velitele například osmatřicetiletý Pavel Aljochin z Tambova, kterého soud v prosinci poslal na 26 let za mříže za loupežnou vraždu důchodkyně.

Aljochin seděl už dříve, mimo jiné za žhářství, znásilnění a „násilné činy vedoucí k přenosu pohlavní choroby“. „Přišli k nám armádní úředníci a řekli, že výměnou za půlroční službu nám prominou zbytek trestu a dostaneme plat,“ popsal Aljochin ruské státní agentuře RIA. Takových, jako je Aljochin, portál Vjorstka v řadách Štormu Z napočítal několik.

Vjorstka uvádí, že wagnerovci nepřijímají lidi odsouzené podle článků 131 nebo 132 ruského trestního zákoníku, které se týkají znásilnění a sexuálního násilí.

Stejná omezení uvádí i náborová stránka uskupení: „Cokoli, co souvisí se sexuální integritou či terorismem, je diskvalifikující“. Jestli wagnerovci toto pravidlo při náboru ve věznicích skutečně dodržovali, je otázkou. Jednoznačně ale přijímali vrahy či kanibaly.

Šéfka organizace Rusko za mřížemi Olga Romanovová uvedla, že ruské ministerstvo obrany od února rekrutovalo na 15 tisíc trestanců.

Štorm Z působí v okupované části ukrajinské Záporožské oblasti pod 71. gardovým motostřeleckým plukem. Zástupce jeho velitele Oleg Pančurin podle portálu Vjorstka řekl, že je s výkonem kriminálníků spokojen.

„Jejich myšlení je více militarizované než u odvedenců. V očích mají mlhu zabijáků a příjemněji se s nimi pracuje,“ prohlásil Pančurin údajně.

Nasazení Aljochina jde proti návrhu ruského zákona, podle kterého mohou smlouvu s ruskou armádou uzavřít trestanci, kteří byli odsouzeni za lehké nebo středně těžké delikty. Zbytek trestu má být vězňům odpuštěn dnem, kdy skončí jejich kontrakt s armádou.

Možnost uzavřít kontrakt nemají mít lidé odsouzení za sexuální trestné činy, vlastizradu, terorismus nebo extremismus. Legislativu v minulém týdnu přijala ruská Duma, nyní ji musí schválit Rada federace a podepsat prezident Vladimir Putin.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!