Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Drží nás v díře, abychom změnili názor, stěžují si Rusové odmítající bojovat

Svět

  14:40
Skupina ruských vojáků obvinila své velitele, že je zavřeli do sklepa na východní Ukrajině poté, co se odmítli vrátit na frontu. Muži na videu ze svého žaláře vzkázali, že nadřízení se je snaží přimět k boji pomocí výhrůžek a požádali o pomoc své příbuzné v Rusku. Podle zadržených ruským bojovníků tváří v tvář ukrajinské protiofenzivě chybí základní vybavení.

„Jsme zavření v téhle díře, protože jsme odmítli jít do první linie. Nemáme žádné vybavení, žádná evakuační vozidla, není dost vysílaček. Odhodili nás do lesa jako psy,“ říká muž v maskáčích na videu, které začátkem července publikoval na Telegramu nezávislý ruský kanál Astra.

Podle něho muži v uniformách, kteří na záběrech posedávají na zemi sklepní místnosti, patří k ruské 60. samostatné motostřelecké brigádě a odmítli vyrazit na bojiště v jihoukrajinské Záporožské oblasti. Příbuzní zadržených vojáků Astře sdělili, že s nimi od zveřejnění videa ztratili kontakt.

„Klukům, kteří nechtěli jít bojovat, velitelé hrozili, že je odvezou na frontu k Bachmutu (město na východní Ukrajině) bez neprůstřelných vest a přileb. Různě je zastrašovali, hrozili jim peklem i kriminálem. Stříleli jim nad hlavami,“ popsal kanálu spolubojovník mužů, jenž si přál zůstat v anonymitě.

Astra uvádí, že ruská armáda na Ukrajině využívá nejméně patnáct takových provizorních detenčních zařízení, kde trestá neposlušné.

Za neuposlechnutí rozkazu dva roky kriminálu

V podobném žaláři se na podzim ocitl také ruský odvedenec Jevgenij Frolov. Ve sklepě v obci Zavitne Bažannja v Moskvou ovládané části ukrajinské Doněcké oblasti skončil spolu se skupinou dalších mužů povolaných při částečné mobilizaci údajně právě proto, že se nechtěli vrátit na bojiště.

Ačkoli nelze ověřit, zda velení Frolova uvrhlo do suterénu právě z tohoto důvodu, soud ve východoruském městě Spassk-Dalnij ho minulý týden shledal vinným z „neuposlechnutí rozkazu“ a poslal ho na 2,5 roku za mříže.

Ruská armáda společně s Frolovem podle stanice Rádio Svobodná Evropa (RFE) ve sklepení držela také odvedence Michaila Nosova. Ten se později obrátil na ruské úřady v oficiální stížnosti. „Vyšší velení udělalo taktické a strategické chyby, neustále lhalo podřízeným a poskytlo nedostatečnou zdravotní a materiální podporu,“ napsal.

Skupina zadržených podle Nosova strávila v suterénu čtrnáct dní, během nichž dostávali jídlo jednou denně, nemohli se mýt a nadřízení se je snažili pomocí vyhrůžek dostat zpět na bojiště.

Právní boj volí minimum zadržených

„Hlavním cílem pobytu vojáků v těchto zařízeních poblíž bojiště je donutit muže jít znovu na frontu,“ řekla RFE ruská aktivistka za práva vojáků Jelena Popovová. „Velitel ve válečné zóně nepotřebuje člověka věznit, ale potřebuje ho za každou cenu přimět, aby šel zabíjet a zemřel. Proto se uchyluje k takovým metodám. Je to středověké,“ dodala.

Nosovův advokát Maksim Grebenjuk v prosinci RFE řekl, že ví o několika ruských vojácích, kteří byli „uvrženi do sklepů, drženi v nelidských podmínkách bez formalizace procesních dokumentů a bez vznesení formálních obvinění“.

Podle Popovové se ale do právního boje pustí jen minimum vojáků, kteří takovými zařízeními prošli. „Dlouho se nacházeli v podmínkách, kde nefunguje právo, ale jen násilí a síla,“ konstatovala.

Kanál Astra s odkazem na své zdroje uvádí, že většina mužů, která byla držena společně s Frolovem a Nosovem, pod tlakem napsala prohlášení, že místo ve sklepě byli drženi v „rehabilitačním centru“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!