Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jen tlačí a prorážejí cestu skrz. Rusové u Kreminny bojují jako v první světové

Ukrajinští vojáci střílejí na ruské pozice poblíž frontových linií Svatove a Kreminna. (10. listopadu 2022) foto: Profimedia.cz

Ruská pěchota dál neúnavně tlačí na ukrajinské linie v okolí města Kreminna na Donbasu. Uvádějí to ukrajinští vojáci, podle nichž taktika nepřítele na zdejším bojišti připomíná první světovou válku. Na místě válčí mnoho Rusů odvedených v rámci částečné mobilizace, kterým se nedostalo výcviku. „Jen tlačí a prorážejí cestu skrz. Spousta z nich zemře,“ líčí Ukrajinci.
  12:36

„Nejdřív sem vrhnou mobilizované na jistou smrt. Jako maso. Pokud prorazí, teprve poté je následují na bojiště zkušenější válečníci,“ líčí strategii okupantů u Kreminny příslušník ukrajinského výsadkového útvaru, jenž si přál zůstat v anonymitě.

Zuřivost zdejších bojů je podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podobná jako v osmdesát kilometrů vzdáleném Bachmutu. „Situace v Bachmutu a Kreminně je velmi obtížná a mučivá. Rusové používají všechny dostupné zdroje k tomu, aby učinili jakýkoliv pokrok,“ uvedl prezident v minulém týdnu.

Kreminna se nachází v Luhanské oblasti asi pětadvacet kilometrů severozápadně od Severodoněcku, jenž Rusové dobyli v červnu po brutálním obléhání. Ukrajinská armáda v září donutila nepřítele k ústupu v severozápadní Charkovské oblasti a získala zpět také město Lyman v Doněcké oblasti. Poté začala tlačit na východ ke Kreminně a Svatove. Ukrajincům se v této části bojiště ale nedaří výrazněji pokročit.

„Rusové chápou, že pokud ztratí Kremminu, padne celá jejich obranná linie,“ napsal na Telegramu šéf Luhanské oblasti Serhij Hajdaj, podle kterého se boje odehrávají už nedaleko města. Hajdaj naznačil, že pokud se Ukrajincům podaří Kreminnu získat zpět, mohou rychle dobýt také další města v regionu. „Koneckonců byla zničena do takové míry, že je nelze bránit,“ dodal.

Situace na bojišti u města Kreminna k 2. lednu 2023

„Rusové jen tlačí a snaží se prorazit“

Ukrajinští vojáci umístění u frontové linie v Kreminně Rádiu Svobodná Evropa (RFE) řekli, že Ukrajině se daří držet své pozice, čelí ale neustálým útokům. „Při charkovské ofenzívě byli Rusové více rozptýlení. Teď jsou soustředění a je jich hodně,“ uvedl voják, jenž nechtěl zveřejnit své jméno.

„My bojujeme pomocí mozků, oni pomocí množství. Není tajemství, že jejich (lidské) zdroje jsou větší než naše,“ doplnil.

Fotografie z bojišť v okolí Kreminny a Bachmutu často připomínají zákopovou válku prvního světového konfliktu, kdy pěšáci ve vlnách postupovali přes otevřená pole a snažili se prorazit linii nepřítele. Rusové podle Ukrajinců podobnou taktiku používají i nyní.

„Jen tlačí a prorážejí cestu skrz. Spousta z nich zemře, protože nemají žádnou strategii. Jdou prostě do mlýnku na maso. V některých případech vyrazili bez jakýchkoliv obrněných vozidel nebo kulometů,“ popsal RFE anonymně další ukrajinský voják.

Podle ukrajinského generálního štábu Moskva jen za první den nového roku přišla o dalších 720 mužů. Celkové ruské ztráty od začátku útoku na Ukrajinu podle něj dosáhly 107 440 vojáků. Tvrzení nelze nezávisle ověřit.

Analytici amerického Institutu pro studium války ve zprávě v minulém týdnu uvedli, že v ruských jednotkách bojujících podél frontové linie Kreminna-Svatove je mnoho mobilizovaných mužů z Moskevské oblasti nebo příslušníci ruské 144. motostřelecké divize.

„Toto složené seskupení sil naznačuje, že ruská armáda stahuje vojáky z různých míst aby zaplnila díry v linii Svatove-Kremina a kompenzovala tak pokračující degradaci konvenčních jednotek,“ uvedl institut.

„Rusové mají spoustu dělostřelectva,“ řekl RFE další ukrajinský voják s tím, že nejnovější technika, kterou Ukrajině poskytlo NATO je ale účinnější a přesnější. Ukrajinská armáda se nyní podle něj soustředí na na narušení ruských zásobovacích linií v osadách kolem Kreminny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!