Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ceny nemovitostí na Krymu jdou dolů, Rusové se obávají příchodu Ukrajinců

Výbuchy na letišti v Saky, které leží u Novofedorivky, oblíbené letní destinaci pro turisty, kteří jezdí se koupat v moři. (9. srpna 2022) foto: AP

Cena nemovitostí na Ruskem okupovaném ukrajinském poloostrově Krym loni výrazně klesla. Vychází to z údajů realitních kanceláří, podle nichž se vlastníci snaží kvůli současné situaci svých domů a bytů rychle zbavit, přestože to často znamená prodat je pod jejich hodnotou.
  15:33

Po nelegální anexi Krymu v roce 2014 zažil poloostrov realitní boom. Od startu okupace se tam trvale odstěhovalo na 800 tisíc Rusů a další si tam zakoupili sídla k prázdninové rekreaci nebo k pronájmu. Začátkem roku 2022 se ceny nemovitostí na Krymu podle odhadů zvyšovaly o 60 procent ročně.

Když úředníci v Sevastopolu předloni v létě pozastavili vydávání stavebních povolení, dokud nepřijmou nový plán rozvoje města, trh podle Rádia Svobodná Evropa (RFE) ihned zareagoval. Průměrná cena za metr čtvereční vyletěla z 85 tisíc rublů (27 tisíc korun) v dubnu 2021 na 120 tisíc rublů (39 tisíc korun) jen o dva měsíce později.

Ruský útok na Ukrajinu ale situaci výrazně změnil. Prodej rezidenčních nemovitostí na Krymu loni v červnu klesl podle poradenské společnosti Idem o 72 procent ve srovnání s rokem předtím. Průměrná cena za novostavby v Sevastopolu pak spadla z 207 300 rublů (67 tisíc korun) za metr čtvereční v květnu na 147 500 rublů (47 tisíc korun) v prosinci, což je pokles o 29 procent za půl roku. Podle zjištění RFE ceny nemovitostí na Krymu loni klesly v průměru o téměř deset procent.

Říjnové poškození části Krymského mostu a následné osvobození ukrajinského přístavního města Cherson pak prodej nemovitostí na poloostrově v podstatě zastavil. „Externí poptávka je pryč a z velké části určovala jak ceny, tak objem prodejů,“ řekl RFE analytik Ilja Pičujev.

Exodus z krymského trhu s nemovitostmi podle Pičujeva přiživily dronové údery, sabotáže a další protiruské aktivity na Krymu. „Vzhledem k tomu, že situace na Krymu je stále nejistější, zdá se, že mnoho Rusů se snaží za každou cenu opustit místní trh s nemovitostmi,“ míní.

Rusové se bojí, že o nemovitosti přijdou

„Přestože oficiálně lidé nabízejí nemovitosti za ceny snížené asi o dvě procenta, mnozí majitelé cenu rádi srazí až o dvacet procent z deklarované hodnoty, aby se nemovitosti co nejdříve zbavili,“ míní Natalie Masalskajová ze sevastopolské realitní kanceláře Multidom.

Podle šéfa Krymského sdružení realitní kanceláří Dmitrije Žideleva jsou pak někteří prodejci ochotni jít s cenou dolů až o padesát procent.

„Prodej bytů v našem komplexu byl po celý letošní rok až do podzimu poměrně aktivní, ale od října se poptávka prakticky zastavila,“ uvedla Irina Romanová, která je ředitelkou rekreačního zařízení poblíž Jalty.

„Důvodem je politické prostředí a nejistota s ním spojená, stejně jako nedostatek pohodlného cestování na poloostrov,“ dodala s odkazem na to, že letiště v Simferopolu je od února uzavřené.

Dalším důvodem, proč jsou ruští investoři ohledně nemovitostí na Krymu znepokojeni, je podle RFE fakt, že jejich vlastnický status může být v ohrožení, pokud by Ukrajina poloostrov získala zpět pod svou kontrolu.

Pokud to nastane, ukrajinští úředníci už dali jasně najevo, že většina Rusů, kteří si na Krymu koupili nemovitost, o ni zkrátka přijdou. „Obyvatelstvo, které nelegálně dorazilo na území poloostrova, musí odejít. Ať dobrovolně nebo nuceným vyhoštěním,“ uvedla zástupkyně ukrajinského prezidenta na Krymu Tamila Taševová.

Autor: