Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hřbitov vagnerovců se masivně rozrůstá, Prigožin ztratil desetitisíce mužů

Svět

  13:29
Hřbitov na jihu Ruska používaný žoldáckou Vagnerovou skupinou se za několik měsíců výrazně rozrostl. Dokazují to nové satelitní fotografie z místa. Rozšířené pohřebiště je vzácným důkazem, jakou daň si válka na Ukrajině v řadách ruských okupantů a zejména vagnerovců vybírá.

Expanze pohřebiště zřejmě souvisí s krvavou ofenzivou ruských vojáků a žoldáků na východní Ukrajině. K nejtvrdším střetům nyní dochází u měst Bachmut a Soledar. Americká vláda uvádí, že Vagnerova armáda přišla v posledních měsících na bojišti už o tisíce mužů, přičemž devadesát procent z nich jsou trestanci naverbovaní z ruských věznic.

Na satelitních snímcích společnosti Maxar Technologies z 24. ledna je na pohřebišti vagnerovců u vesnice Bakinskaja v Krasnodarském kraji vidět nejméně 170 hrobů, sedmkrát více než před dvěma měsíci.

Během posledních dvou měsíců došlo k dramatickému rozšíření Wagnerových...

Hřbitov je dalším přírůstkem k rostoucí infrastruktuře vagnerovců napříč Ruskem, ke které patří výcviková střediska, náborové kanceláře nebo nově otevřené „Vagnerovo centrum“ v Petrohradě.

Na existenci hrobů u Bakinskaji, která leží poblíž hlavního tréninkového zařízení vagnerovců u obce Molkin, upozornil v prosinci aktivista a někdejší člen ruského letectva Vitalij Wotanovskij. „Navštěvuji hřbitovy, abych zdokumentoval Rusy zabité při bojích na Ukrajině,“ řekl listu The New York Times Wotanovskij, který materiál sdílí na Telegramu.

„Naším cílem je ukázat lidem v Rusku, že válka má za následek smrt a že se neodehrává někde daleko nebo v televizi, ale přímo vedle nás,“ uvedl s tím, že mrtvých bude zřejmě mnohem více, než je vidět. „Místní mi řekli, že mnoho bojovníků vagnerovci zpopelnili,“ dodal.

Deset dní poté, co Wotanovskij existenci hřbitova odtajnil, místo navštívil šéf Vagnerova uskupení Jevgenij Prigožin. Prokremelská média následně publikovala fotografie, na nichž klade na hroby kytice.

Prigožin rovněž navštívil „Vagnerovu kapli“ nacházející se dvanáct kilometrů od hřbitova. Na záběrech jsou vidět velkolepé kamenné pomníky připomínající padlé, nástěnné malby a udržované venkovní prostranství. Kolem svatostánku je možné vidět rozlehlé kolumbárium tvořené černými zdmi. U každé přihrádky je uvedeno identifikační číslo a bojová ocenění zesnulého.

„Pokud zemřete v boji, postaráme se o vaše ostatky. Ty, kteří neví, kde chtějí spočinout, uložíme poblíž naší kaple,“ uvedl Prigožin.

„Prigožin hodně pracuje s pojmem hrdinství. Je to druh ruské politiky. Proč se držet mizerného života, když můžete padnout jako hrdina. Smrt podle této ideologie není hrozná. Hrozné je nezemřít za svou vlast,“ líčí Olga Romanovová z lidskoprávní organizace Rusko za mřížemi, která se zaměřuje na pomoc ruským vězňům a stíhaným lidem.

Organizace v pondělí uvedla, že z původních přibližně padesáti tisíc trestanců naverbovaných v ruských věznicích do bojů na Ukrajině jich v napadené zemi bojuje k lednu už jen deset tisíc. Ostatní padli, utrpěli zranění, zmizeli, vzdali se nebo dezertovali, v některých případech do Ruska a se zbraní v ruce.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat