Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unikátní dezertér. Rus se vzdal i s vrtulníkem, dostane půl milionu dolarů

Svět

  21:04
Nejsou tu žádní nacisté, zato se tu odehrává genocida ukrajinského lidu. Taková slova pronesl na nově publikované nahrávce ruský pilot, jenž v srpnu přistál ve vrtulníku Mi-8 na Ukrajině s cílem vzdát se tamní armádě. Mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov uvedl že voják dostane odměnu ve výši půl milionu dolarů (asi 11,3 milionu korun).

„Kontaktoval jsem ukrajinskou vojenskou rozvědku GUR a vysvětlil jsem jí, že chci dezertovat. Nabídli mi, že pokud to udělám, zajistí mi bezpečnost, nové doklady a peněžní odměnu,“ uvedl na záznamu zveřejněném v pondělí pilot, jenž se představil jako Maxim Kuzminov z ruského 319. vrtulníkového pluku Východního vojenského okruhu.

Šéf GUR Kyrylo Budanov Rádiu Svobodná Evropa (RFE) potvrdil, že to byli jeho lidé, kdo pilotovi pomohl. „Podařilo se nám zajistit, aby se celá jeho rodina dostala nepozorovaně z Ruska, a vytvořili jsme podmínky, aby dostal na naše území vrtulník s posádkou, která nevěděla, co se děje,“ uvedl.

„Byli s ním další dva lidé – celkem tříčlenná posádka. Když si uvědomili, kde přistáli, pokusili se o útěk. Bohužel při tom přišli o život. Mnohem raději bychom je zajali živé, ale je to tak, jak to je,“ konstatoval Budanov.

Mluvčí rozvědky Jusov uvedl, že pilot dostane odměnu odměnu v přepočtu půl milionu dolarů v souladu s ukrajinskými zákony v hřivnách. „Samozřejmě odměnu ruský pilot dostane v ukrajinské měně. Existuje zákon, podepsaný ukrajinským prezidentem loni v dubnu, o kompenzacích v případě přechodu na ukrajinskou stranu i s vojenskou technikou,“ řekl Jusov.

„Ukrajina je demokratický právní stát, plníme vlastní závazky a držíme se mezinárodního práva. Proto ještě jednou: Rusové, kteří se nechcete stát válečnými zločinci, prosím, vzdejte se, přejděte na ukrajinskou stranu a braňte vlastní čest a svědomí, bojujte proti putinskému režimu,“ vyzval i další ruské vojáky, aby následovali krajanova příkladu.

Nejsou tu žádní nácisté

Pilot na videu popsal, jak se událost odehrála. „Během jednoho letu jsem si uvědomil, že jsem velmi blízko hranic. Sdělil jsem GUR svou polohu s tím, že to zkusím. Pak jsem učinil konečné rozhodnutí a letěl jsem v malé výšce v režimu rádiového ticha. Nikdo na naší straně nechápal, co se děje,“ uvedl.

Pilotovi se posléze podařilo se strojem Mi-8 přistát na ukrajinském území a setkat se s tamními představiteli. Ruští vojenští blogeři tehdy podle RFE psali, že heliktopéra zřejmě „ztratila orientaci“ a přistála na Ukrajině omylem.

Ukrajinský novinář Jurij Butusov infromoval, že vrtulník je „zcela neporušený“ a po podrobné prohlídce jeho vybavení bude zařazen do ukrajinských ozbrojených sil. „Tohle ještě nikdo neudělal, ale doufám, že se nám to nyní podaří rozšířit,“ podotkl šéf GUR Budanov.

Pilot se v interview rovněž ohradil proti ruským dezinformacím a záminkám pro napadení sousední země. „Pravdou je, že tu nejsou žádní nacisté ani fašisté. To, co se tu děje, je ostuda. Vraždění, slzy, krev. Lidé se zabíjejí navzájem. Nechci se toho účastnit,“ prohlásil a vyzval další Rusy, aby také zběhli.

Okolnosti rozhovoru nejsou jasné, podle stanice CNN se ale zdá, že muž hovořil na kameru svobodně.

„To, co se tu nyní děje, je genocida ukrajinského lidu. I toho ruského. Motivací mého rozhodnutí bylo nepřispívat k těmto zločinům. Ukrajina v této válce zvítězí, protože její lidé jsou jednotní. Dříve takový nebyli, ale teď rozhodně jsou. Celý svět jim pomáhá, protože si váží lidského života,“ dodal pilot.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...