Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Rozhovor byl otevřený a tvrdý, uvedl rakouský kancléř, který navštívil Putina. Přijel mu říct, že prohrál

Svět

  12:38aktualizováno  21:34
V Moskvě se odehrála schůzka rakouského kancléře Karla Nehammera s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o první setkání mezi šéfem Kremlu a čelným představitelem EU od zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg kontroverzní setkání odůvodnil tím, že je dobré osobně říct ruskému prezidentovi, že válku prohrál.

„Tohle není přátelské setkání,“ citovala kancléře po setkání s ruským prezidentem jeho kancelář. „Rozhovor s prezidentem Putinem byl velmi přímý, otevřený a tvrdý,“ dodal.

Zatímco rakouský host rozhovor poměrně zevrubně komentoval, Kreml dal zjevně najevo svou nelibost s jeho obsahem tím, že ho přešel mlčením. Na kremelském webu se žádná zpráva o schůzce, alespoň do večerních hodin, neobjevila. Mluvčí Dmitrij Peskov podle ruských agentur pouze poznamenal, že „rozmluva nebyla podle měřítek z poslední doby dlouhá“. Trvala kolem půldruhé hodiny.

„Obecně nemám z tohoto rozhovoru s prezidentem Putinem optimistický dojem, o němž bych vás mohl informovat,“ konstatoval Nehammer před novináři na rakouském velvyslanectví v Moskvě. „Byli jsme konfrontováni s tím, že na východě Ukrajiny bude brzy ofenziva, která bude mít zničující dopad na civilisty. Už teď ukrajinské jednotky vědí, že ruská armáda je chce obklíčit, aby je rozdrtila, dodal s poukazem na všeobecně očekávaný mohutný útok ruských sil na východě Ukrajiny.

Podle kancléře nejdůležitějším poselstvím Putinovi bylo, že válka na Ukrajině musí skončit, protože „ve válce jsou na obou stranách jen poražení“. Putin podle Nehammera při rozhovoru opakoval svá stanoviska a vidění ruské agrese proti Ukrajině, kterou Kreml označuje za „speciální vojenskou operaci“. Rakouský kancléř přitom hovořil o zločinech páchaných na Ukrajině a poznamenal, že ruského prezidenta je nutné „neustále konfrontovat s fakty z Ukrajiny“.

Nehammer rovněž Putinovi řekl, že ukrajinský prezident Zelenskyj s ním chce jednat přímo, na což však „nepřišla žádná významnější reakce“. Zopakoval se pouze odkaz na takzvaný istanbulský formát, což naznačuje, že to je nyní jediný způsob, jak pokročit při mírových rozhovorech, které momentálně uvízly, poznamenal Nehammer.

Kancléř byl v sobotu v Kyjevě, kde se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a navštívil také město Buča, kde po odchodu ruské armády nalezli stovky zabitých civilistů. Rakouský kancléř poté Ukrajině slíbil další podporu a zpřísňování protiruských postihů.

Nehammer poté v neděli oznámil, že se vydá do Moskvy za Putinem. Odůvodnil to tím, že je třeba udělat vše, co může přispět k ukončení války. Podle agentury APA dodal, že chce zprostředkovat dialog mezi Zelenským a Putinem, který by vedl k příměří a otevření humanitárních koridorů. Chtěl mluvit i o válečných zločinech.

Za kancléře, na kterého se po jeho rozhodnutí snesla v Rakousku i zahraničí kritika, se v pondělí postavil šéf rakouské diplomacie. Podle Schallenberga je dobré Putinovi osobně připomenout, že válku prohrál.

„Je rozdíl postavit se mu tváří v tvář a říct mu, jaká je realita: že tento prezident de facto morálně prohrál válku,“ řekl Schallenberg po příjezdu na jednání s ministry zahraničí členských zemí EU v Lucembursku. „Mělo by být v jeho vlastním zájmu, aby mu někdo řekl pravdu. Myslím, že je to důležité a že to sami sobě dlužíme, pokud chceme zachránit lidské životy,“ dodal.

Není to moudré rozhodnutí, zaznívá kritika

Rakouský vicekancléř Werner Kogler byl zdrženlivější. Uvedl, že tato cesta by „mohla stát za pokus“, pokud by byla koordinovaná s EU.

Známý rakouský politolog Gerhard Mangott rozhodnutí kancléře kritizoval. „Nemyslím si, že tahle návštěva byla moudré rozhodnutí. Nikdo v EU nečekal na stavitele mostů a Východoevropané již tento krok ostře kritizovali,“ uvedl. Podle Mangotta bude Putin vědět, jak této návštěvy zneužít.

Schůzka se nekonala v Kremlu, ale v Putinově rezidenci v Moskvě. Nehammera doprovázel podle deníku Kleine Zeitung pouze jeho poradce, tiskový mluvčí a příslušníci zvláštní jednotky rakouské policie Kobra.

Autoři: ,