Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ukrajina zasáhla další ruskou rafinérii, okupační armáda zabíjela v Oděse

Nad ropnou rafinerií v Rjazani, kterou zasáhl požár, stoupá dým. (13. března 2024) foto: Profimedia.cz

Ruská protivzdušná obrana v noci na středu sestřelila šest dronů nad čtyřmi regiony, informovalo ministerstvo obrany v Moskvě. Zásah utrpěla ropná rafinérie v Rjazaňské oblasti, kde vypukl požár. Za tímto útokem podle zdrojů RBK Ukrajina stála ukrajinská vojenská rozvědka. Rusko v noci útočilo na jihoukrajinské město Oděsa. Při úderu zahynuli tři lidé.
  11:53aktualizováno  12:31

Ruské ministerstvo obrany ve středu ráno uvedlo, že zneškodněny byly tři drony nad Voroněžskou oblastí, jeden nad Rjazaňskou a po jednom nad Kurskou a Belgorodskou oblastí.

O případných škodách se ve svém hlášení nezmínilo. Gubernátor Voroněžské oblasti Aleksandr Gusev podle ruskojazyčného servisu BBC informoval, že trosky sestřelených bezpilotních letounů poškodily tři obytné domy, na kterých poničily okna, fasády nebo dveře.

Portál RBK Ukrajina uvádí, že podle svědků se první výbuchy z areálu rjazaňské rafinérie ozvaly kolem 02:00 místního času (01:00 SELČ) a následně vypukl rozsáhlý požár. Ve stejnou dobu úřady vydaly výstrahu před drony.

Rjazaňská rafinérie, která je největším podnikem tohoto druhu firmy Rosněfť a sedmým největším závodem v Rusku, se terčem útoku stala i 13. března. Rosněfť byla tehdy donucena odstavit v rafinérii dvě poškozené jednotky na rafinaci ropy. Hlavní část produkce z tohoto podniku ruský ropný gigant vyváží.

Ukrajinské drony v posledních měsících opakovaně útočily na ruské rafinérie včetně těch, které leží stovky kilometrů od hranic. RBK uvádí, že podle ukrajinské vojenské rozvědky GUR bylo takových úspěšných útoků 13 a v jejich důsledku těžba a zpracování ropy v Rusko klesly o 12 procent.

Spojené státy ale Kyjev upozornily, že tyto operace mohou mít dopad na celosvětový trh s ropou, a vyzvaly ho, aby se zaměřil na vojenské cíle.

Rusko nepřetržitě útočí na Oděsu

Při ruském vzdušném útoku na jihoukrajinské město Oděsa v noci na středu přišli o život tři lidé a další tři utrpěli zranění. Na platformě Telegram to uvedl šéf správy Oděské oblasti Oleh Kiper.

Válka na Ukrajině

Invazní armáda na přístavní město zaútočila třemi balistickými raketami Iskander-M, oznámil mluvčí letectva Ilja Jevlaš.

Rusové na Oděsu zaútočili také v pondělí, kdy tam zemřelo pět lidí a dalších třicet utrpělo zranění. Silně poškozena byla budova soukromé právnické akademie.

Dopoledne Rusko zaútočilo na několika místech v Charkovské oblasti, o život přišli dva lidé, šest dalších je zraněných.

Podle šéfa Charkovské oblasti Oleha Syněhubova ruské řízené letecké bomby KAB zasáhly osobní auto a dům v obci Zoločiv v Bohoduchivském okrese na severozápad od Charkova. O životy přišli muž a žena ve věku 64 a 38 let, kteří byli v autě v místě úderu bomby.

Dva senioři jsou ve vážném stavu v nemocnici. Mezi dalšími čtyřmi zraněnými je jedenáctileté dítě. Zničeny byly administrativní stavby, budova banky, jeden soukromý dům a 20 aut, uvedl později Syněhubov. Zoločiv se nachází několik desítek kilometrů od ukrajinsko-ruské hranice.

Rusové udeřili také na samotný Charkov, kde poškodili deset soukromých domů. Nikomu se nic nestalo, uvedl starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov.

Autoři: ,

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...