Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nic nás nerozdělí, vzkázal Rusům Putin. Si Ťin-pching mluvil o sjednocení Číny

Svět

  16:33
Na světě neexistuje síla, která by mohla rozdělit Rusy a zastavit rozvoj Ruska, prohlásil v novoročním projevu diktátor Vladimir Putin. Obrátil se také k vojákům, kteří se už téměř dva roky účastní na jeho rozkaz invaze na Ukrajině. Označil je za hrdiny. Rusko podle Putina nikdy neustoupí. Čínský prezident Si Ťin-pching ve svém projevu mluvil o sjednocení Číny.

Předtočený projev, jenž vzhledem k časovým pásmům Ruska odvysílaly nejprve televize na Dálném východě, trval podle agentury TASS necelé čtyři minuty. „V uplynulém roce jsme usilovně dřeli a hodně udělali, byli jsme hrdí na naše společné úspěchy, radovali se z nich, a pevně jsme hájili národní zájmy, naší svobodu, bezpečnost, naše hodnoty,“ prohlásil Putin.

„Práce pro společné dobro sjednotila společnost. Jsme jednotní v myšlenkách, v práci i v boji, ve všední dny i ve svátky, projevujeme nejdůležitější rysy ruského lidu – solidaritu, milosrdenství, nezlomnost,“ řekl prezident, jehož země od loňského února vede válku v sousední zemi a úřady tvrdě potírají kritiky režimu a opozici.

Šéf Kremlu oslovil ruské vojáky, kterým vzkázal, že je Rusové obdivují a celá země je podporuje. Ani jednou přitom nevyslovil termín „speciální vojenská operace“, jak Moskva nazývá svou válku na Ukrajině, všimla si stanice BBC. Když podle ní mluvil o důsledcích invaze, použil fráze „historická etapa, kterou Rusko prochází“ nebo „boj za pravdu a spravedlnost“.

Ruský diktátor neřekl nic o událostech posledních dnů, nezmínil se o pátečním ruském vzdušném útoku na Ukrajinu, při kterém zahynuly více než čtyři desítky lidí, ani o sobotním ukrajinském ostřelování Belgorodu, při němž podle ruských údajů zemřely více než dvě desítky lidí. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov mezitím popřel šířící se zvěsti na sociálních sítích, že Putin svůj novoroční projev přetočil.

Putinova letošní řeč trvala tři minuty a 45 sekund, poznamenala agentura TASS, podle níž byla tato novoroční zdravice běžná co do délky i formátu, kdy pozadí projevu tvořil Kreml. Loni ruský prezident hovořil rekordně dlouho, jeho projev trval přibližně devět minut a pronesl ho během návštěvy Jižního vojenského okruhu v Rostově na Donu.

Putin, kterého v březnu čekají další prezidentské volby, se o své válce na Ukrajině zmínil jen letmo, když oslavoval své vojáky jako hrdiny, ale především zdůrazňoval jednotu a společné odhodlání, poznamenala agentura Reuters, podle níž byl letošní projev v ostrém kontrastu s tím loňským, který prezident vedl v bojovnějším tónu.

Po potlačení všech významnějších opozičních sil i projevů jakéhokoliv politického nesouhlasu je jisté, že jednasedmdesátiletý Putin svůj úřad znovu obhájí, podotkl Reuters, který zároveň upozornil, že šéf Kremlu se v posledních měsících veřejně věnoval více ekonomice a inflaci, které ruští voliči zřejmě řeší nyní více.

Si mluvil o sjednocení Číny

„Znovusjednocení vlasti je historickou nevyhnutelností,“ prohlásil pak ve svém novoročním projevu čínský prezident Si Ťin-pching. Pochválil také ekonomické úspěchy své země v letošním roce a zdůraznil potřebu udržet její dlouhodobou prosperitu a stabilitu. Agentura Reuters připomněla, že slova ohledně sjednocení pronesl jen dva týdny před prezidentskými a parlamentními volbami na Tchaj-wanu.

Oficiální anglický překlad jeho projevu zveřejněný agenturou Nová Čína však zněl trochu jinak než citovaná věta. „Čína bude určitě znovu sjednocena a všichni Číňané na obou stranách Tchajwanského průlivu by měli být vázáni společným cílem a sdílet slávu oživení čínského národa,“ uvedl podle agentury čínský prezident.

Tchaj-wan funguje de facto nezávisle od roku 1949, ale Čína ho považuje stále za své území. Jeho samostatnost uznávají méně než dvě desítky zemí, většina světa formálně respektuje politiku jedné Číny, ale některé země s Tchaj-wanem udržují neoficiální vztahy. Tchaj-wan má od začátku 90. let demokratické zřízení, zatímco v Číně je režim jedné strany.

Čínský prezident v neděli také řekl, že čínská ekonomika se nadále zotavuje a zlepšuje, a hovořil o „překypující dynamice rozvoje“, která se podle něj projevila mimo jiné v úspěšném prodeji nejnovějších modelů čínských mobilních telefonů či ve výrobě elektrických vozidel.

Mezi vrcholnými úspěchy roku Si zmínil první komerční let letadla čínské výroby C919 a dopravení dalších čínských astronautů lodí Šen-čou na čínskou vesmírnou stanici Tchien-kung.

Prezident Si také v projevu připomněl, že Čína v roce 2024 oslaví 75. výročí vyhlášení Čínské lidové republiky, a vyzval k prohloubení reforem a modernizace země. „Podpoříme dynamický rozvoj ekonomiky a zdvojnásobíme úsilí o podporu vzdělání a o pokrok ve vědě a technologii,“ řekl Si podle Nové Číny.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!