Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Odmítají bojovat na Ukrajině. Soudy posílají do vězení stovku Rusů týdně

Ruský voják hlídkuje v oblasti u města Bachmut. (26. května 2023) foto: Profimedia.cz

Nejméně k dvěma letům vězení byli minulý týden odsouzeni dva ruští vojáci. Odmítli totiž uposlechnout rozkaz k návratu na frontu na Ukrajině. Informovalo o tom ve středu britské ministerstvo obrany s odvoláním na vojenskou rozvědku. Rusko dle portálu Mediazona odsuzuje téměř 100 vojáků týdně v souvislosti s tím, že odmítají bojovat.
  17:14

Pokud by tento trend pokračoval, znamenalo by to ročně přibližně 5200 podobných odsouzení, poznamenal Londýn. Množství takových verdiktů podle něj ukazuje, jak špatná je morálka v ruské armádě, i to, že v některých složkách panuje neochota účastnit se bojů.

„Odmítání bojovat pravděpodobně odráží nedostatek výcviku, motivace i velký stres, kterému ruské síly podél celé ukrajinské fronty čelí,“ napsalo britské ministerstvo.

Ačkoli někteří vojáci odmítli bojovat a „opotřebení a ztrátovost“ v armádě zůstává vysoká, Rusko tuto skutečnost zmírňuje s velkou pravděpodobností tím, že na frontě nasazuje množství špatně vycvičených vojáků, dodal Londýn.

Britské ministerstvo obrany zveřejňuje od začátku invaze denně informace o průběhu války na Ukrajině s odvoláním na poznatky zpravodajských služeb. Britská vláda se tak snaží čelit ruské propagandě. Moskva již několikrát obvinila Londýn z cílené dezinformační kampaně, poznamenala agentura DPA.

Autoři: ,