Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na jihu Ruska explodovala prachárna. Úřady hlásí nejméně 16 mrtvých

Svět

  9:34aktualizováno  12:49
Nejméně 16 lidí dnes přišlo o život a deset dalších utrpělo zranění při explozi a následném požáru ve výrobně střelného prachu na jihu evropské části Ruska. Jeden ze zraněných byl hospitalizován v kritickém stavu. Informovala o tom ministerstvo pro mimořádné události a mluvčí oblastní záchranné služby.

První informace o události se rozcházely. Postupně rostl počet zraněných a poté i obětí na životech. Podle prvních předběžných informací ministerstva pro mimořádné události zemřelo sedm lidí a deset utrpělo zranění, z toho jeden postižený vážná. 

Kromě toho nebyl znám osud devíti lidí. Hasiči po zlikvidování požáru pak postupně těla nezvěstných vyprostili z trosek zcela zničené budovy.

Vzhledem ke stavu hospitalizovaného vážně zraněného muže, nelze vyloučit zvýšení počtu obětí na životech. Zraněného převezl do oblastního popáleninového centra resuscitační tým, podle něhož rozsah popálenin přesahuje 80 procent povrchu těla.

Oheň se podařilo uhasit a místní úřady ujistily, že obyvatelstvo obce Lesnoje, kde k neštěstí došlo, už není nijak ohrožené.

Podle ministerstva pro mimořádné situace neštěstí v dílně vyrábějící střelný prach závodu Elastik v Rjazaňské oblasti zavinilo „narušení technologického procesu“.

Zdroj agentury TASS z ruského vojensko-průmyslového komplexu později uvedl, že dotyčný provoz patřil soukromé společnosti a nacházel se v areálu závodu na výrobu syntetických vláken Elastik, který je už přibližně deset let v úpadku a nefunguje.

Jiný zdroj z pohotovostních služeb agentuře upřesnil, že se jedná o společnost s ručením omezeným Razrjad. Ta se podle svých webových stránek zabývá využíváním munice a jejích součástí, výrobou, skladováním a distribucí průmyslových výbušnin, prováděním prací s využitím informací tvořících státní tajemství a přepravou nebezpečných výrobních zařízení.

Autoři: ,
Témata: Rusko

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat