21. března 2015 12:34, aktualizováno  16:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lavrov vyzval Francii a Německo: Braňte Ukrajině v rozdmýchávání konfliktu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vlevo) se svým německým protějškem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vlevo) se svým německým protějškem... | foto: Reuters

MOSKVA Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov chce, aby se Německo a Francie postaraly o to, že se Ukrajina nebude pokoušet rozdmýchávat násilí na východě země. Tak podle něho nebudou mít Spojené státy záminku, aby Ukrajině dodaly smrtící zbraně.

„Provokatéři v Kyjevě ... se mohou pokusit něco rozdmýchat s očekáváním, že to ovlivní světovou veřejnost a zbraně se povalí na Ukrajinu,“ řekl v sobotu v rozhovoru s ruskou televizí Lavrov. „Jsem přesvědčený, že Berlín a Paříž jako nejdůležitější hráči by měly takovému vývoji událostí zabránit,“ dodal šéf ruské diplomacie.

Spojené státy zvažují, zda dodávat Ukrajině smrtící zbraně, žádné rozhodnutí ale ještě neudělaly, připomíná agentura Reuters.

Německo a Francie minulý měsíc pomohly v Minsku zprostředkovat dohodu o ukončení bojů na východě Ukrajiny mezi jednotkami věrnými kyjevské vládě a proruskými separatisty. Klid v oblasti ale není a obě strany se vzájemně obviňují z porušování příměří. Kyjev a Západ tvrdí, že separatisty bojující na východě Ukrajiny podporuje Rusko, které tam podle nich posílá vojáky i techniku. Moskva to popírá.

Boje na východě Ukrajiny si za necelý rok vyžádaly více než 6000 lidských životů.

Noc na sobotu 21. března: Další mrtví vojáci

Při útoku proruských separatistů na východě Ukrajiny přišli o život od pátečního do sobotního rána dva ukrajinští vojáci. Sedm dalších utrpělo zranění, informoval mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko. Dohody z Minsku, dojednané v únoru, reálně neplatí.

Zástupce povstaleckých jednotek v Doněcké oblasti Eduard Basurin uvedl, že ve městě Vuhlehirsk ležícím asi 35 kilometrů na severovýchod od Doněcku přišel o život civilista, který šlápl na podomácku vyrobenou bombu, další byl zraněn. Tři lidé podle něho také utrpěli zranění v Doněcku při ostřelování z minometu.

Mariupol se spoustou komínů a ošuntělých fabrik vypadá krajně nehostinně.

Mariupol se spoustou komínů a ošuntělých fabrik vypadá krajně nehostinně.

Boj o Mariupol

Povstalci podle Kyjeva útočí na ukrajinské jednotky například v oblasti přístavu Mariupol, který je jedním z posledních měst v této oblasti pod kontrolou vlády. Ovládnutí půlmilionového Mariupolu by separatistům otevřelo pěší cestu z Ruska na Krym. 

Podle agentury AP jak povstalci, tak ukrajinská armáda hraje "hru na schovávanou" s evropskými pozorovateli. V době, kdy pozorovatelé nejsou na místě, s těžkou vojenskou technikou manipulují v i místech, kde je to podle minských ujednání zakázáno.

Pozorovatelé si stěžují, že nemůžou ověřit, zda armáda i povstalci těžké zbraně stáhli. Chybí jim zásadní informace. Navíc se nemohou pohybovat bez omezení.

ČTK, Lidovky.cz