Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Rusku zatkli kvůli podvodu bývalého generála. V minulosti kritizoval vedení

Svět

  22:03
V Rusku zatkli a umístili do vazby bývalého velitele 58. armády Ivana Popova, který je podezřelý z rozsáhlého podvodu. Popov velel části invazních jednotek na Ukrajině, loni ho odvolali. On sám to přičetl vlastní kritice situace na frontě. Obhájce Sergej Bujnovskij řekl, že jeho mandant vinu odmítá, a dodal, že úřady proti němu nevznesly obvinění.

Informovaci uvedla v úterý ruská státní agentura TASS.

Popova viní z nelegálního prodeje dvou tisíc tun kovových konstrukcí v hodnotě asi 100 milionů rublů (přes 25 milionů korun), které byly určeny na stavbu obranné linie na Ukrajině, napsal nezávislý server Meduza s odvoláním na portál Mash.

Popovův obhájce řekl, že majetek jeho mandanta ani zdaleka neodpovídá zmíněné sumě. „Člověk, který celý život sloužil v armádě a vše dal své vlasti, nemá v tuto chvíli nic,“ uvedl podle Meduzy Bujnovskij.

Generálmajor Popov velel různým jednotkám a formacím, účastnil se také „speciální vojenské operace“ v různých sektorech, poznamenal server Kommersant, přičemž použil termín, kterým Moskva označuje svou rozsáhlou vojenskou agresi proti Ukrajině.

Popov velel 58. vševojskové armádě, kterou Meduza označila jako jednu z největších a nejschopnějších formací v ruských ozbrojených silách. Loni v červenci byl z funkce odvolán. On sám tehdy uvedl, že o funkci velitele 58. armády přišel kvůli tomu, že mluvil bez příkras o problémech ruských ozbrojených sil. Například o tom, že kvůli nedostatku výzvědných prostředků zaměřených na dělostřelectvo ukrajinských sil umírá mnoho ruských vojáků.

13. července 2023

Ruskojazyčný servis BBC uvedl, že Popov byl v době odvolání mezi vojáky mimořádně oblíbený a 58. armáda pod jeho velením držela obranu u obce Robotyne na jihu Ukrajiny, kde se ukrajinští vojáci snažili ve své protiofenzívě dobýt zpět Ruskem okupovaná území. Popov byl odvolán krátce po vzpouře Jevgenije Prigožina, takže v jeho odstranění viděli mnozí komentátoři pokračování čistky příliš populárních a nezávislých velitelů, napsala BBC.

V Rusku v poslední době zadrželi několik lidí kvůli podezření z úplatkářství týkajícího se ministerstva obrany včetně vysoce postavených činitelů resortu, jako je náměstek ministra obrany Timur Ivanov nebo šéf personálního ředitelství na ministerstvu Jurij Kuzněcov. Minulý týden ruský vůdce Vladimir Putin překvapivě nahradil šéfa resortu Sergeje Šojgua ekonomem a bývalým místopředsedou vlády Andrejem Belousovem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!