Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský agent zemřel, podlehl otravě

Svět

  7:42
Londýn - Ruský agent Alexandr Litviněnko zemřel dnes v noci na následky dosud nevyjasněné otravy. Informovala o tom nemocnice University College Hospital v Londýně, kde Litviněnka léčili.

Ruský agent zemřel foto: ČTK

Prohlášení zavražděného Litviněnka

Chtěl bych poděkovat mnoha lidem. Mým lékařům, sestrám a zaměstnancům nemocnice, kteří pro mne dělají maximum, britské policii, která se usilovně a profesionálně zabývá mým případem a střeží mne i mou rodinu. Chtěl bych poděkovat britské vládě, že mne vzala pod svou ochranu. Je pro mne čest být britským občanem. Chtěl bych poděkovat britské veřejnosti za vyjádření podpory a za zájem, který o můj stav projevila. Děkuji své manželce Marině, která při mně stojí. Má láska k ní a k našim synům nezná hranic. Ale jak zde ležím, zřetelně slyším tlukot křídel anděla smrti. Třeba budu schopen mu uniknout, ale musím přiznat, že mi nohy neběží tak rychle, jak bych si přál. Domnívám se proto, že zřejmě nadešel čas říci pár věcí člověku, který je za můj současný stav odpovědný. Možná se vám podaří mne umlčet, ale toto mlčení bude mít vysokou cenu. Ukázal jste, že jste tak barbarský a nelítostný, jak o vás tvrdili ti nejnesmiřitelnější kritikové. Prokázal jste, že nemáte žádný respekt k životu, ke svobodě ani k jiným civilizovaným hodnotám. Prokázal jste, že nejste hoden svého úřadu, nejste hoden důvěry civilizovaných mužů a žen.
Možná se vám podaří umlčet jednoho muže, ale křik protestů z celého světa vám, pane Putine, bude znít v uších po zbytek života. Kéž vám Bůh odpustí, co jste udělal, nejen mně, ale milovanému Rusku a jeho lidu.

"Dostali mě. Ale nedostanou všechny," řekl Litviněnko během svého posledního rozhovoru se svým přítelem, filmařem Andrejem Někrasovem před tím, než ztratil vědomí.  S Litviněnkovým posmrtným prohlášením dnes v Londýně seznámil média přítel a mluvčí zemřelého Alex Goldfarb. "Podařilo se vám umlčet jednoho muže. Avšak křik protestů z celého světa vám, pane Putine, bude znít v uších po zbytek života. Snad vám Bůh odpustí, co jste udělal," citoval Goldfarb z veřejného dopisu.

Zdravotní stav 43letého Litviněnka, tvrdého kritika ruského prezidenta Vladimira Putina, se během čtvrtku dramaticky zhoršil. V noci ze středy na čtvrtek prodělal srdeční zástavu a byl udržován při životě pomocí přístrojů. Litviněnko těsně před skonem obvinil ze svého úmrtí právě Putina.

Litviněnko onemocněl 1. listopadu. Od minulého pátku byl na protitoxikologickém oddělení a od pondělí na jednotce intenzivní péče. Přátelé Litviněnka obvinili Moskvu, že to ona ho nechala otrávit zatím neznámou látkou. Rusko toto obvinění odmítlo a označilo je za nesmysl.

Patřil mezi ostré kritiky prezidenta Vladimira Putina. V poslední době se zabýval okolnostmi smrti novinářky Anny Politkovské, která také neskrývala svoje kritické názory vůči Kremlu. Zastřelena byla 7. října v Moskvě.

Londýnská metropolitní policie podle agentury Reuters tento případ vyšetřuje jako nevyjasněné úmrtí.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat