Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský homofobní zákon vyvolává vášně. Obdobné normy však jsou i v USA

Svět

  15:01
WASHINGTON - Osm států v USA omezuje právo hovořit o homosexualitě v některých ohledech obdobně, i když ne v tak velkém rozsahu, jako Rusko, jehož zákaz "propagandy homosexuality" si před zimními olympijskými hrami v Soči vysloužil mezinárodní kritiku. Informoval o tom na svém internetovém blogu deník The Washington Post.
Demonstrace na podporu práv homosexuálů (ilustrační fotografie).

Demonstrace na podporu práv homosexuálů (ilustrační fotografie). foto:  František Vlček, Lidové noviny

Americké státy ležící převážně na jihu USA zakazují takzvanou propagaci homosexuality ve školách. Zatímco americký Utah nedovoluje "obhajobu homosexuality", Arizona zakazuje, aby se homosexualita vysvětlovala jako "pozitivní alternativní životní styl". Příslušný její zákon dokonce stanoví za nevhodné , aby se dětem tvrdilo, že existují "bezpečné způsoby homosexuálního sexuálního styku".

Ještě tvrdší přístup mají Alabama a Texas. Nejenže požadují po vzdělávacích zařízeních, aby homosexualitu označovaly za "životní styl, který je pro širokou veřejnost nepřijatelný", ale mají rovněž děti učit, že "homosexuální jednání je trestným činem". Přitom kriminalizace homosexuálního chování v soukromí a se souhlasem dotčených osob byla v roce 2003 prohlášena za neústavní.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi dalšími státy omezující v určité míře svobodu vyjadřování o homosexualitě jsou Louisiana, Mississippi, Oklahoma a Jižní Karolína.

Podle Iana Ayrese a Williama Eskridge z Yaleovy univerzity se zimní olympijské hry z roku 2002 konaly v Salt Lake City, tedy v Utahu, což je jeden ze států, který zakazuje "obhajobu homosexuality". Ti, kteří kritizují nyní Rusko, by se podle nich měli také zaměřit na změnu podobných právních předpisů v USA.

Autoři: ,

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...