Doposud přísně loajální patriarcha Kirill využil oslavy pravoslavných Vánoc k politické výzvě: ruští vedoucí politici musí změnit svoji politiku. „Pokud moc zůstane necitlivá k protestům občanů, je to velmi špatné znamení,“ tvrdí nejvyšší ruský duchovní.
Patriarcha Kirill netradičně během jednoho z největších ruských církevních svátků, kdy jeho proslov poslouchá doslova celá země, napomenul v televizním vystoupení kromě nejvyššího vedení i místní státní orgány, které podle jeho mínění děsí občany ještě víc. „Každý musí mít právo vyjadřovat svůj názor, včetně nesouhlasu s konáním moci,“ konstatoval nejvyšší představitel ruského duchovenstva. A připomněl, že mezi věřícími jsou jak odpůrci, tak příznivci režimu, a proto i postoj církve musí být „vyvážený v nejpřísnějším smyslu tohoto slova“.
ČTĚTE TAKÉ: |
Ruské pravoslavné duchovenstvo se sice často vyjadřuje k politickým záležitostem, ale prakticky nikdy nekritizuje vedení, Kreml či vládu. Kirill, stejně jako jeho předchůdce, zesnulý patriarcha Alexej II., byl dokonce považován na spojence premiéra Putina i prezidenta Medveděva.
Především Putinovi měla přízeň patriarchy zajistit hlasy milionů ruských věřících. Církev ale nemohla ignorovat velké protestní akce, jež se konaly v prosinci po parlamentních volbách. Ty část Rusů pokládá za zfalšované. Vánoční kritika, která zazněla z úst patriarchy, je považována v Rusku za jasný signál: pokud se Putinův tým nevzpamatuje, církev ho v příštích prezidentských volbách nepodpoří. „Naučme se žít v Boží pravdě, v souladu se svědomím, zbavit se lži,“ vyzval jak politiky, tak občany patriarcha Kirill.
Bezpochyby tato slova byla určena i Vladimiru Putinovi, který se po vzoru Medveděva obrací k Bohu. Premiér je absolventem škol KGB, kde se mimo jiné musel učit, jak bojovat proti vnitřnímu nepříteli, včetně tmářské církve. Vánoční večer strávil Putin přesto v petrohradském Spaso-preobraženském chrámu, kde ho, jak sám tvrdí, jako miminko matka se sousedkou tajně nechaly pokřtít. „Otec byl přísný,“ vysvětlil Putin novinářům, proč si jako člen komunistické strany nemohl dovolit věřit v Boha.
Premiér se v chrámu objevil ve sváteční večer opět, jak je to v poslední době obvyklé, bez rodinných příslušníků. Protože na Nový rok přál Putin svým občanům čestné volby, očekávali novináři i tentokrát podobnou proklamaci. „Pojďme se dnes obejít bez politiky a popřejme si štěstí a zdraví,“ překvapil je premiér.
Medveděv je věřící
Hlavní ruská bohoslužba se konala v moskevském chrámu Krista Spasitele, kam dorazil i prezident Dmitrij Medveděv s chotí. Oba jsou, na rozdíl od Putinových, věřící. Medveděv se nechal pokřtít z vlastní vůle v roce 1988, tedy ještě v době, kdy byl členem komunistické strany.
O vánoční noci se Medveděv plně soustředil na bohoslužbu a svým občanům popřál příjemné svátky přes sociální síť Twitter.