3. února 2015 14:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský soud vyhání polské diplomaty z Petrohradu. Prý neplatili nájem

Šéf polské diplomacie Grzegorz Schetyna (vpravo) se svým německým protějškem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf polské diplomacie Grzegorz Schetyna (vpravo) se svým německým protějškem... | foto: Reuters

MOSKVA Ruský arbitrážní soud v úterý nařídil vystěhování polského generálního konzulátu v Petrohradě, údajně pro neplacení nájemného. Podle rozhodnutí soudu má Varšava uhradit 74 milionů rublů (27 milionů korun), což je údajně dlužné nájemné za poslední tři roky. Polsko si mezitím podle agentury Reuters předvolalo ruského velvyslance.

Podle ruské diplomatické služby Inpredservis Polsko za nájem objektu v petrohradské Sovětské ulici neplatí 20 let. Budova připadla Polsku na základě mezivládní dohody se SSSR z roku 1983, v roce 1993 ale údajně Varšava jednostranně kontrakt zrušila a nový uzavřen nebyl. Požadovaná suma je souhrnem nájemního dluhu za poslední tři roky, což je podle ruských zákonů maximální možná délka soudně vymahatelných nároků.

ČTĚTE TAKÉ:

Stanovisko polské strany k soudnímu sporu není podle ruské agentury TASS známo. K soudu, který začal loni, se žádný z polských advokátů údajně nedostavil.

Diplomatický spor je dalším z řady incidentů, které v poslední době výrazně zatěžují vztahy mezi Polskem a Ruskem. Varšava se řadí k nejsilnějším kritikům politiky Kremlu vůči Ukrajině, tvrdě odsuzuje anexi ukrajinského Krymu a obviňuje Rusko z podpory východoukrajinských separatistů.

Velvyslanec na kobereček

Novým předmětem sporu se v těchto dnech stalo i blížící se 70. výročí konce druhé světové války. Šéf polské diplomacie Grzegorz Schetyna v pondělním rozhlasovém rozhovoru zapochyboval o vhodnosti slavit vítězství v Moskvě a jako možné místo oslav navrhl Londýn nebo Berlín. Připomněl též návrh polského prezidenta sejít se na Westerplatte, což je poloostrov u Gdaňska, kde 1. září 1939 začala německá invaze do Polska, a tím i druhá světová válka. Podle Moskvy tak zneuctil památku mrtvých ruských vojáků.

ČTĚTE TAKÉ:

Schetyna si v úterý předvolal ruského velvyslance na protest proti výrokům jiného vysoce postaveného ruského diplomata, který ministrova slova podrobil ostré kritice, Podle agentury Reuters náměstek ruského ministra zahraničí Grigorije Karasina prohlásil, že Schetyna zneuctil památku milionů Rusů zabitých ve druhé světové válce a zpochybnil roli Sovětského svazu jako vítěze. Zároveň doporučil Schetynovi, aby se nad sebou zamyslel, a to i kvůli výrokům zpochybňujícím sovětské osvobození Osvětimi.

Mluvčí ruského velvyslanectví ve Varšavě zprávy o předvolání ruského velvyslance popřela. „Velvyslanec Sergej Andrejev předvolán na polské ministerstvo zahraničí nebyl,“ řekla agentuře TASS. „Jen chargé d’affaires Jurij Pilipson měl na ministerstvu schůzku. Její obsah by bylo nekorektní komentovat,“ řekla mluvčí Valerija Peržinská.

Lidovky.cz, ČTK