Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský spisovatel: Protest Havla proti Putinovi je vrcholně trapný

Svět

  10:07
MOSKVA/PRAHA - Do českého exprezidenta Václava Havla se ostře obul známý ruský spisovatel, básník, scenárista a novinář Dmitrij Bykov. Havlův protest proti udělení německé ceny Quadriga ruskému premiérovi Vladimiru Putinovi Bykov v pondělí v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy označil za vrcholně trapný.

Ruský spisovatel se strefuje do Havla

"Havlovi není hloupé nacpat svůj zoufale špatný film na otevření moskevského filmového festivalu, který se koná v zemi, kde je Putin premiérem," prohlásil mimo jiné autor životopisu ruského písničkáře Bulata Okudžavy. "Nakonec Putin tu cenu vůbec nepotřebuje, to ona potřebovala jeho," pokračoval Bykov pohoršeně a německé občanské sdružení Werkstatt Deutschland nazval "nicotným".

ČTĚTE TAKÉ:


Zatímco Bykov fakt, že porota změnila své původní rozhodnutí udělit cenu Putinovi i pod Havlovým tlakem, zesměšňuje, většina ruských novinářů pokládá celou událost za nepříjemnou především pro Putina. "Byla to bolestivá rána," napsal populární internetový server News.ru a zdůraznil, že Německo je premiérovou oblíbenou zemí. Hlavně proto, že zde kdysi působil jako sovětský tajný agent. "Asi to je důsledek chaosu, který panuje v porotě rozhodující o této vážené ceně," prohlásil sarkasticky tiskový tajemník předsedy vlády Dmitrij Peskov.

"Putin zachovává důstojné mlčení"
Zdůraznil, že v sobotu o věci hovořil s Putinem, který prý nemůže být kvůli takové drobnosti rozzloben, ale trošku celou věc nechápe. "Ta organizace poškodila svou reputaci a těžko ji někdo teď bude brát vážně," řekl Peskov. Ruští novináři sympatizující s Putinem radí zachovat "důstojné a demonstrativní mlčení", což Putin podle nich správně dělá.

Havel odjel na Hrádeček

Zdravotní stav exprezidenta se zlepšil natolik, že včera mohl opustit svou vilu na Ořechovce a odjel na Hrádeček. Podle informací Blesku tam s ním jsou i dvě jeptišky, které budou Dagmar Havlové s péčí o manžela pomáhat. Jak dlouho se pár na Hrádečku zdrží, zatím není jasné.

Naopak nezávislá média situaci pokládají za důkaz podivných vztahů mezi Západem a Ruskem. Podle většiny komentátorů měl rozhodující slovo právě Havel, který byl odhodlán na protest proti udělení ceny svou Quadrigu z roku 2009 vrátit. Jak napsala ve svém úvodníku Nezavisimaja gazeta, vše svědčí o hluboké propasti mezi evropskými intelektuály a Ruskem i o rozdílném chápání smyslu a podstaty demokracie.

"Doma si Putin na něco takového ještě nezvykl," říká publicista Boris Višněvskij. List Moskevskij komsomolec uvedl, že rusko-německé vztahy se kvůli skandálu nezhorší. Ostatně v těchto dnech probíhá německo-ruský summit, kde se bude mluvit i o obvyklém tématu: ekonomice.

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat