Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusové chtějí od Poláků rozhovor Kaczyńských před pádem letadla, údajně má změnit pohled na katastrofu

Jarosław Kaczyński s fotkou svého bratra a jeho manželky v pozadí. foto: Reuters

MOSKVA - Ruské úřady požádaly Polsko o záznam a přepis rozhovoru, který vedli prostřednictvím satelitního spojení tehdejší prezident Lech Kaczyński se svým bratrem Jaroslawem krátce před zřícením polského vládního letadla u Smolenska. Oznámila to ruská média s odvoláním na mluvčí federální kriminální ústředny Svetlanu Petrenkovou. O žádosti podle agentury TASS také informovala ruská generální prokuratura.
  14:29

Při letecké katastrofě v dubnu 2010 přišel o život polský prezident a 95 dalších lidí na palubě. Jaroslaw Kaczyński, který obviňuje své politické odpůrce ze zosnování spiknutí a smrti bratra, je šéfem vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a nově také místopředsedou polské vlády.

Muž drží polskou orlici s fotkou zemřelého prezidenta Lecha Kaczyńského.
Trosky letadla Tupolev Tu-154, který havaroval na letišti ve Smolensku

„Začátkem listopadu se v polských médiích objevila nová informace ohledně katastrofy letadla polského prezidenta Lecha Kaczyńského. Podle ní se prezidentův bratr Jaroslaw Kaczyński spojil s šéfem státu satelitním telefonem doslova několik minut před zřícením letadla. Záznam rozhovoru je v polském vyšetřovacím spisu. V rozhovoru se podle médií probíral jeden z aspektů letu,“ uvedla mluvčí s tím, že kriminální ústředna požádala příslušné polské úřady o právní pomoc, aby ruští vyšetřovatelé mohli tyto skutečnosti prostudovat. „Pro ruskou stranu je zásadně důležité neponechat bez odpovědi ani jedinou otázku týkající se této tragédie,“ zdůraznila.

Zřícené letadlo u ruského Smolenska zničily exploze, tvrdí polská komise

Ani více než deset let po katastrofě ruské úřady neuzavřely kriminální vyšetřování pádu polského letadla. Petrenková nicméně zdůraznila, že o příčině katastrofy nejsou pochyby: „Veškeré údaje shromážděné ruským vyšetřováním svědčí o chybách v počínání posádky, která se rozhodla pokračovat v přistávacím manévru za nulové viditelnosti. Potvrzují to četné znalecké posudky, při jejichž vypracování byly pečlivě prozkoumány trosky polského vládního letounu Tu-154M,“ uvedla. Prohlásila rovněž, že Rusko vždy bylo maximálně vstřícné ke spolupráci a objektivní při vyšetřování.

O rozhovoru mezi bratry Kaczyńskými bezprostředně před katastrofou informoval počátkem měsíce opoziční deník Gazeta Wyborcza s odvoláním na bývalého soudce, který tvrdil, že viděl ve vyšetřovacím spisu stenografický záznam rozhovoru. Byl ale označen za „přísně tajný“, a tak o jeho obsahu nesměl nic prozradit. Zaručil se však, kdyby veřejnost znala obsah tohoto rozhovoru, změnil by to její pohled na katastrofu, jakož i na to, „čeho je Jaroslaw Kaczyński schopný“.

V polských médiích se spekuluje, že Jaroslaw Kaczyński naléhal na své dvojče v nejvyšší funkci k vydání rozkazu přistát ve Smolensku, odkud měla polská delegace zamířit ke hrobům 22.000 polských důstojníků, postřílených v zajetí na jaře 1940 na příkaz sovětského vedení. Letoun při přistávání narazil do země, nikdo na palubě nepřežil.

Podle polského prokurátora přispěli k nehodě ve Smolensku Rusové

Ruské vyšetřování nehodu přisoudilo chybám polských pilotů, kteří se pokoušeli o přistání za husté mlhy, pod tlakem nadřízených a bez dostatečného výcviku. Podle dřívějšího vyšetřování v Polsku část viny nesli i ruští dispečeři. Ruská strana tato obvinění odmítla.

Z Varšavy zněla také podezření, že nešlo o neštěstí, ale o atentát, nachystaný domácími odpůrci Kaczyńských ve spiknutí s Rusy. Žádný důkaz ale na podporu této konspirace dosud nebyl předložen.

Autor: