Zdroj blízký vyšetřování sdělil ruské agentuře, že obě zadržené osoby se nyní vyšetřovatelům přiznávají. Věci se podle nich z Ermitáže vynášely za pomoci jedné zaměstnankyně muzea, která loni zemřela přímo na pracovišti. Zjištění potvrzuje hlavní vyšetřovací verzi kriminalistů.
Ke krádežích docházelo v posledních šesti letech. Pracovníci Ermitáže na ně přišli při běžné inventuře. Z depozitářů se ztratilo více než dvě stě předmětů. Mezi nimi bylo kolem 90 ikon, obrazy, šperky nebo ozdobné kříže. Policisté vědí, kam se podělo celkem sedm desítek odcizených předmětů.
Jednu z ukradených ikon našli vyšetřovatelé v popelnici přímo pod svými okny. Neznámý člověk, který na ni anonymním telefonem upozornil, se tak zřejmě chtěl vyhnout případnému postihu. Policisté i vedení Ermitáže se obrátili na veřejnost s prosbou o pomoc při hledání ztracených věcí.
Ermitáž, která sídlí v bývalém Zimním paláci ruských carů na břehu Něvy, patří mezi nejbohatší muzea na světa. Do jejích sbírek a depozitářů patří více než dva a půl
milionu uměleckých děl.
Ermitáž už zažila velkou krádež v březnu 2001, kdy neznámí zloději vyřízli za bílého dne z rámu plátno francouzského malíře Jeana-Léona Géroma Bazén v harému. Přestože byl obraz pojištěn na milion dolarů, nebyl chráněn poplašným zařízením. Jakmile byla tehdy zjištěna krádež, byli všichni turisté a zaměstnanci podrobeni osobní prohlídce, ale bezvýsledně. Obraz nebyl dosud nalezen.
Agentura ITAR-TASS s odvoláním na kompetentní ruské zdroje napsala, že v zemi se v současnosti pátrá po zhruba 15.000 uměleckých předmětech, které zmizely z různých sbírek. Rusko společně s Itálií a Českou republikou patří podle mezinárodních statistik k zemím, kde je ukradeno nejvíce uměleckých předmětů, napsala ruská agentura.