Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové chytli zloděje z Ermitáže

Svět

  14:25
MOSKVA - Ruští policisté zatkli dvě osoby, které podezřívají z krádeží v petrohradském muzeu Ermitáž. Uvedla to agentura Interfax. Z depozitářů zmizely předměty v hodnotě větší než sto milionů dolarů.

Petrohradské muzeum Ermitáž foto: Reprofoto

Zdroj blízký vyšetřování sdělil ruské agentuře, že obě zadržené osoby se nyní vyšetřovatelům přiznávají. Věci se podle nich z Ermitáže vynášely za pomoci jedné zaměstnankyně muzea, která loni zemřela přímo na pracovišti. Zjištění potvrzuje hlavní vyšetřovací verzi kriminalistů.

Ke krádežích docházelo v posledních šesti letech. Pracovníci Ermitáže na ně přišli při běžné inventuře. Z depozitářů se ztratilo více než dvě stě předmětů. Mezi nimi bylo kolem 90 ikon, obrazy, šperky nebo ozdobné kříže. Policisté vědí, kam se podělo celkem sedm desítek odcizených předmětů.

Jednu z ukradených ikon našli vyšetřovatelé v popelnici přímo pod svými okny. Neznámý člověk, který na ni anonymním telefonem upozornil, se tak zřejmě chtěl vyhnout případnému postihu. Policisté i vedení Ermitáže se obrátili na veřejnost s prosbou o pomoc při hledání ztracených věcí.

Ermitáž, která sídlí v bývalém Zimním paláci ruských carů na břehu Něvy, patří mezi nejbohatší muzea na světa. Do jejích sbírek a depozitářů patří více než dva a půl
milionu uměleckých děl.

Ermitáž už zažila velkou krádež v březnu 2001, kdy neznámí zloději vyřízli za bílého dne z rámu plátno francouzského malíře Jeana-Léona Géroma Bazén v harému. Přestože byl obraz pojištěn na milion dolarů, nebyl chráněn poplašným zařízením. Jakmile byla tehdy zjištěna krádež, byli všichni turisté a zaměstnanci podrobeni osobní prohlídce, ale bezvýsledně. Obraz nebyl dosud nalezen.

Agentura ITAR-TASS s odvoláním na kompetentní ruské zdroje napsala, že v zemi se v současnosti pátrá po zhruba 15.000 uměleckých předmětech, které zmizely z různých sbírek. Rusko společně s Itálií a Českou republikou patří podle mezinárodních statistik k zemím, kde je ukradeno nejvíce uměleckých předmětů, napsala ruská agentura.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat