Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové hrozí: Namíříme na Česko rakety

Ilustrační snímek radaru XBR, který je součástí systému protiraketové obrany USA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek radaru XBR, který je součástí systému protiraketové obrany USA. | foto: ČTK

MOSKVA Pokud v České republice vyroste radar amerického systému protiraketové obrany, ruská armáda na něj může zaměřit své vlastní rakety. Jde o silácká slova, komentoval český armádní expert Jiří Šedivý ruskou hrozbu. Uznal ale možnost rakety na Česko rychle přesměrovat.

Stejné opatření by prý Rusové mohli zavést i proti Polsku, kde má být americká základna v rámci obdobného systému. "Zatím tam nic nepostavili. Jestli se k tomu Polsko a Česká republika rozhodnou, naše raketová vojska zařadí tyto objekty mezi své cíle," prohlásil ruský generál na tiskové konferenci.

Proti plánu na rozmístění radaru amerického protiraketového deštníku Rusko ostře protestuje od chvíle, kdy česká vláda oznámila, že se začne americkou žádostí zabývat.

Moskva dokonce americké plány označuje za porušení strategické rovnováhy mezi velmocemi a oznámila, že zvažuje jednostranné odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu z roku 1987. Pokud se ruští politici skutečně rozhodnou vystoupit z této smlouvy, je ruská armáda podle Solovcova připravena podobné rakety opět zavést do své výzbroje. Připomněl, že dříve měla raketová vojska k dispozici raketový komplex Pionýr s doletem až 5500 kilometrů.

Topolánek a Kaczynski: základna není proti Rusku
Český premiér Mirek Topolánek a jeho polský kolega Jaroslaw Kaczynski na dnešní schůzce ve Varšavě ruské hrozby nekomentovali. Premiéři se shodli, že obě země na žádost USA "pravděpodobně odpoví pozitivně". Ani jeden z nich nepředpokládá referendum.

Kaczynski Moskvu znovu ubezpečil, že základna nemá protiruský charakter. "Není namířena proti žádnému normálnímu státu, má tvořit zabezpečení proti případné činnosti států, které se nechtějí podřídit principům obvyklým ve světě," zdůraznil polský premiér.

Jsou to silácká slova
Armádní experti se domnívají, že přesměrovat ruské rakety na Česko není z technického hlediska obtížné a trvá to poměrně krátkou dobu. Na Česko by podle nich Rusové mohli namířit rakety středního doletu.

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý si myslí, že namíření raket na Česko není z technického hlediska složité. Je přitom třeba pouze zohlednit softwarové nastavení systému a vypočítat balistickou dráhu.

Šedivý odhaduje, že Rusové by k případnému útoku mohli použít rakety středního doletu. Vyjádření generála Solovcova však považuje za zbytečně vyhrocené, a reálná hrozba proto podle něj vzhledem ke spojeneckým svazkům Česka a USA neexistuje. "Jsou to silácká slova," řekl Šedivý ČTK.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...