Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusové přechytračili Putina a vytvořili nové slovo. Z tvrdého lockdownu si udělali státem placené ‚covidniny‘

Ilustrační snímek foto: AP

Reportáž
Oficiální denní přírůstek nakažených covidem v Rusku se blíží k 40 tisícům případů, nákaza si v posledním týdnu vyžádala více než 1100 obětí denně. Ani tato statistika nevyvolává v zemi obavy.
  13:00

V Rusku dochází k restauraci sovětského totalitního systému, míní Lev Gudkov. Volby prý lidi moc nezajímají

Koronavirus obohatil ruský slovník o nové slovo: covidniny. Covidové prázdniny. Tímto termínem se začal v Rusku označovat týdenní měkký lockdown vyhlášený Vladimirem Putinem do 7. listopadu. A ukazuje to, jak Rusové vnímají proticovidovou uzávěru.

V Moskvě, jako v převážné většině ruských regionů, jsou uzavřeny všechny obchody vyjma potravin, lékáren a prodeje alkoholu. Fitness centra a kina zejí prázdnotou. Restaurace obsluhují z výdejových okýnek. K návštěvě muzeí a divadel je potřeba zvláštní QR kód potvrzující očkování nebo negativní PCR test. Práce ve většině firem se měla zastavit.

Stačí ale sestoupit do moskevského metra a jako by žádný lockdown neexistoval. Vagony jsou plné cestujících. Dobrá čtvrtina z nich roušku nemá nebo ji má pod bradou. A policisté celou situaci liknavě pozorují, občas pokutují provinivšího se středoasijského migranta za pět tisíc rublů (cca 1600 korun).

Pokud ruský prezident chtěl vyzrát na dramatický nárůst případů covidu v zemi uzávěrou, Rusové ho přechytračili. Ti šťastnější, které zaměstnavatel nepřinutil navzdory vládnímu rozhodnutí pracovat, lockdown berou jako hrazené volno.

Podle ruské Asociace cestovních kanceláří po ohlášené Putinově uzávěře prudce vyrostla poptávka po zájezdech do Egypta, Turecka a Spojených arabských emirátů. Asociace ve své zprávě tvrdí, že ruští turisté vykoupili skoro všechna místa v drahých egyptských hotelech.

Uzávěře navzdory bují i tuzemská turistika. Obřímu náporu čelí jihoruské Soči, kde restaurace a hotely fungují prakticky bez omezení. Starosta města Alexej Kopajgorodskij předpokládá, že během měkkého lockdownu navštíví letovisko více než sto tisíc Rusů.

‚Příliš mnoho demokracie‘

Na Ruskem zabraném ukrajinském Krymu je podle asociace situace opačná. Turisté vrací své zájezdy. Nikoliv však kvůli růstu počtu nakažených, se kterým poloostrov bojuje. Krymské úřady po návštěvnících vyžadují potvrzení o očkování s negativním PCR testem. Před Sevastopolem stojí checkpointy, na kterých policisté kontrolují doklady. A to mnohé Rusy odrazuje.

„Vláda na sebe nechce vzít zodpovědnost za omezení základních práv a svobod na celostátní úrovni. A lidé tohoto stavu využívají. Mám pro to pochopení,“ říká k cestování během lockdownu pro Lidovky.cz Alexej Dějkin, ředitel Centra pro kolektivní užívání Ústavu genetické biologie Ruské akademie věd. Jak dodává, výlety Rusů neodporují hygienickým pravidlům. „Po příjezdu do Soči turisté ukazují QR kód potvrzující očkování. Nic jim nebrání cestovat.“

Podle Dmitrije Jegorčenkova, ředitele Ústavu strategických výzkumů a prognóz Ruské univerzity družby národů, má být zavedení QR kódů a PCR testů recept na pokles šíření covidu.

Jegorčenkov ale cestovat nemíní. „Volné dny strávím s rodinou. Budu se zabývat projekty, na které jsem neměl čas, budu psát vědecké a analytické texty. Lockdown beru jako možnost věnovat se příjemnějším věcem,“ říká pro Lidovky.cz expert.

Biolog Dějkin se domnívá, že Rusko čeká mnohem delší lockdown. „Minule byla proticovidová omezení prodlužována na tři týdny. Dá se očekávat, že i nyní vláda uzávěru prodlouží.“

Před dramatickým růstem počtu nakažených v zemi by mohla pomoci, jak expert říká, segregace. „Zavřít lidi na týden doma není řešení. Vláda by měla aktivněji segregovat veřejný prostor na zóny pro zdravé a očkované lidi a zóny pro ostatní,“ navrhuje Dějkin.

Podle aktuálních informací má v zemi plné očkování pouze 32,4 procenta lidí. „V Rusku lidé velmi spoléhají na náhodu. Část z nich věří, že je možné se při návštěvě očkovacích míst nakazit. V zemi jsou také silné protiočkovací postoje,“ popisuje pro Lidovky.cz důvod nízké proočkovanosti Alexej Starčenko, prezident ruské Národní agentury pro bezpečnost pacientů a nezávislou lékařskou expertizu.

„Rusko je příliš demokratická země. Prezident mnohokrát hovořil o dodržování lidských práv a osobních svobod. A naše vláda je dodržuje. Jenže bez tvrdých omezení svobod, bez autoritářského tlaku na společnost bude vakcinace a také i covid trvat v Rusku mnohem déle,“ dodává Alexej Dějkin.

Autorem je spolupracovník LN v Rusku.

Autor: