Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové se u Borodina opět střetli s Napoleonem

U ruského Borodina se zase "válčilo" s Napoleonem - po 200 letech  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U ruského Borodina se zase "válčilo" s Napoleonem - po 200 letech | foto: ČTK

MOSKVA Ve vzduchu se vznáší štiplavý zápach z oblaků střelného prachu, blýskají se šavle a bodáky, koně řehtají a znějí řízné povely. U ruské vsi Borodino se po dvou stoletích opět "válčilo" pod prapory francouzského císaře Napoleona a ruského vojevůdce Michaila Kutuzova. Velkolepé rekonstrukci přihlížel i ruský prezident Vladimir Putin.

"Doufám, že tu nepadnu," říká Jan Ševčík, který na borodinské pole přijel z Moravy s partou kamarádů z Klubu vojenské historie Zlaté Hory. Hlouček hlaholí, že rakušácké bílé uniformy jsou v ležení taková vzácnost, že se to muselo projevit i na pohoštění vodkou od Rusů i od "Francouzů". Všichni jsou odhodláni pozice bránit či vzít ztečí, jak zavelí organizátoři. Jen cesta byla svízel. "Jeli jsme sem pomalu čtyři dny, protože byly problémy s převozem zbraní. Na běloruských hranicích jsme stáli 17 hodin," říká Ivo Žváček, který se koníčku věnuje už osm let a za tu dobu svedl padesátku bitev v osmi státech. Zlatohorský 59. regiment měl štěstí, že na bojiště dorazil. Belgičan Jan de Coster z Napoleonova 8. pluku řadové pěchoty postrádá 15 jiných českých kamarádů, kteří se prý od hranic museli vrátit.

"Upřímně řečeno, do Ruska se už nepodívám. Nejde o to, že ve Francii je o 20 stupňů tepleji, ale tady je to šílené," zapřísáhá se Pierre Ligondés z Pau. Snad půlka "válečníků" se musela od hranic vrátit domů. V uniformě pluku Napoleonova bratra, španělského krále Josefa Bonaparteho, "válčil" i u Slavkova, ale to se prý nedalo srovnat. Na Čechy a Moravany nedá dopustit.

Vřelí Rusové
"Když už se byrokracie překoná, tak je vše fajn," tvrdí lékař v uniformě i v civilu Lucien-Charles Poiso. U Slavkova sice taky byl, organizace byla vskutku lepší, ale Češi se mu oproti Rusům zdáli méně vřelí a pohostinní.

 Velkolepé rekonstrukci přihlížel i ruský prezident Vladimir Putin.

Velkolepé rekonstrukci přihlížel i ruský prezident Vladimir Putin.

Polnice zvou do boje a na koně se chystá maršál François-Joseph Lefebvre. "Rusové milují historii, hlavně ruská vítězství, a teď jim můžeme předvést živou historii. Lev Tolstoj v románu Vojna a mír všechno popletl," vysvětluje Oleg Sokolov, navlečený do uniformy velitele Napoleonovy staré gardy. "U Borodina sice Francouzi vyhráli, ale bylo to jen taktické vítězství. Strategicky vyhráli Rusové," dodává ze sedla.

Borodino se spolu se Slavkovem u Brna a belgickým Waterloo počítá mezi klíčové bitvy, které rozhodovaly o Napoleonově vzestupu a pádu. O tom, kdo u Borodina vlastně vyhrál, se dodnes vedou spory. Po dvanáctihodinové řeži zůstalo na bitevním poli ležet podle různých odhadů 30 až 50 tisíc ze 135 tisíc Napoleonových vojáků a 39 až 45 tisíc ze 125 tisíc Rusů. Císař sice vstoupil do Moskvy, ale ta byla vypálena a po vynuceném ústupu zbylo z Napoleonovy armády jen torzo.

Borodino se spolu se Slavkovem u Brna a belgickým Waterloo počítá mezi klíčové bitvy, které rozhodovaly o Napoleonově vzestupu a pádu.

Borodino se spolu se Slavkovem u Brna a belgickým Waterloo počítá mezi klíčové bitvy, které rozhodovaly o Napoleonově vzestupu a pádu.

Rusové slaví 200. výročí bitvy s velikým rozmachem, do čela státního výboru na pořádání oslav s rozpočtem ve výši 1,5 miliardy korun se postavil sám prezident Putin. Vše skončí až jízdou ruských kozáků v pařížských ulicích jako v roce 1814. "Zvýšená pozornost státu dávné minulosti je dobrá věc. Je ale jasné, že hlavní zájem politického vedení tkví v obrodě skazek o národním hrdinství," napsal liberální list Vedomosti a připomněl, jak Putin v před volbami vzýval své věrné Lermontovovými verši "zemřít před Moskvou".

Před dvěma stoletími ruské armády došly ještě dále než Rudá armáda za druhé světové války. Síla zbraní udělala z Ruska nejmocnější stát Evropy. Ale v zemi se feudální poměry nezměnily, zavládla konzervativní reakce a ekonomická stagnace, a tak dědictvím vítězství nad Napoleonem byla později porážka v krymské válce¨v polovině 19. století, upozornil deník a dodal, že ani oslavy "nevyčistily" okolí borodinského bojiště od "načerno" postavených vil a chat hodnostářů.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Advantage Consulting, s.r.o.
LINUX AUTOMATION GEEK BRNO (75. – 85.000 CZK)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 75 000 - 85 000 Kč