Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Přestěhujte se do Ruska, vzkázal ukrajinský prezident Zelenskyj obyvatelům Donbasu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj foto: Reuters

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval obyvatele Donbasu, kteří se považují za ruské občany, aby se přestěhovali do Ruska. Zároveň prohlásil, že toto území na východě Ukrajiny nikdy nebude ruské. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová zareagovala obviněním, že rozsévá nenávist.
  11:56

„Domnívám se, že pokud v současné době žiješ na území Donbasu, dočasně okupovaném, a myslíš si, že žiješ v Rusku, že jsi jedním z nich, tak je velká chyba, že tam zůstáváš a nadále tam žiješ. Donbas nikdy nebude ruským územím. Nikdy. Bez ohledu na to, jak dlouho je obsazen. Je to jako zeď, která bývala v Německu,“ řekl Zelenskyj v rozhovoru.

Obyvatele regionu, kteří se považují za Rusy, vyzval, aby se přestěhovali do Ruska. „Kvůli svým dětem a vnoučatům byste měli jet hledat své místo do Ruské federace,“ řekl a dodal, že na území Donbasu bez Ukrajiny dle jeho slov „nebude civilizace.“ 

Divákům televize rovněž sdělil, že okupace ukrajinské oblasti jednou skončí. „Pokud se považuješ za Ukrajince - zůstaň tam,“ citovala ho dále BBC.

Mluvčí Zacharovová pak na platformě Telegram napsala, že místo sjednocování mnohonárodnostního národa prezident rozsévá svár a že Kyjev překročil všechny „červené linie“ oddělující národní politiku od nacionalismu.

Putin zvažuje nabídku pro Ukrajince. Občanství za slib věrnosti Rusku

„Konec bude smutný,“ řekla mluvčí ruského ministerstva a dodala, že v budoucnu by mohli někteří lidé chtít, aby odešel z Ukrajiny Zelenskyj.

Rusko uděluje obyvatelům východní Ukrajiny, kde vládnou separatisté, nebo spíše Rusové, ruské občanství, pokud o ně stojí. Ruský prezident Vladimit Putin, který vydal před dvěma lety příslušný dekret, to označil za humanitární čin.

Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ, tvrdí Putin. Dvě pětiny Ukrajinců souhlasí

Putin v nedávném článku opět obhajoval svoji oblíbenou tezi, že ve skutečnosti jsou Rusové a Ukrajinci ve skutečnosti jedin národ. A podle všeho celé dvě pětiny Ukrajinců s tím souhlasí.

Vztahy Moskvy a Kyjeva jsou na bodu mrazu od svržení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče z února 2014. Rusko následně okupovalo a anektovalo Krymský poloostrov a podpořilo i vojensky vzbouření proruských separatistů v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal více než 13 tisíc mrtvých.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat