Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové už nebudou mít zimní a letní čas. Medveděv ho zrušil

Hodiny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hodiny (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA Rusko po 30 letech používání zimního a letního času od letošního podzimu tuto praxi opustí. Oznámil to ruský prezident Dmitrij Medveděv. Podle něj bude zrušení prospěšné, protože nutnost adaptovat se na časovou změnu má souvislost také se stresem a různými chorobami. Na podzim tak už Rusové nebudou muset posouvat hodinové ručičky o hodinu zpět.

"Rozhodl jsem o zrušení přechodu na zimní čas počínaje letošním podzimem," oznámil Medveděv na setkání s mladými vědci a nositeli vědeckých cen. Posuny hodinových ručiček každý podzim a každé jaro byly v mnoha zemích světa zavedeny po takzvaných ropných šocích, aby se ušetřily energetické zdroje.

Letní čas je v mnoha zemích ovšem také terčem kritiky. Někteří lidé argumentují tím, že energetické úspory jsou diskutabilní. Například podle měření zaměstnanců Pražské energetiky je úspora elektrické energie pouze v období okolo rovnodennosti v rozsahu jednoho procenta. V letních měsících nemá letní čas na spotřebu elektrické energie v podstatě žádný vliv, protože přirozené osvětlení je i tak dost dlouhé a prodloužení letního času do října znamenalo v porovnání s předchozími roky ztrátu, protože ztráty za říjen se vyrovnají úsporám za září.

Čtěte také:

Častý argument odpůrců je, že časový posun mnoha lidem působí zdravotní potíže. Mezi nepříznivé následky letního času podle těchto kritiků patří i zvýšené množství dopravních nehod ve dnech po přechodu na letní čas či zpět a podobně.

Na letní čas se v Česku každý rok přechází poslední neděli v březnu, kdy po 01:59:59 SEČ (středoevropského času) následuje 03:00:00 SELČ (středoevropského letního času). Letní čas končí poslední neděli v říjnu. Podle pravidel Evropské unie se letní čas používá ve všech státech Evropy s výjimkou Islandu, části Grónska a norských ostrovů Jan Mayen a Špicberky.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Advantage Consulting, s.r.o.
ENERGETIK/TECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč