Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruští špioni připravovali na dráhu agentů i své děti

Svět

  14:00
WASHINGTON - Ruští agenti působící ve Spojených státech připravovali na dráhu špionů i své potomky. Případ odhalených špionů před dvěma lety šokoval Ameriku, skupinu deseti ruských občanů pak Washington vyměnil za ruské vězně obviněné ze špionáže pro Západ. Informuje o tom deník the Wall Street Journal.

Ruská špionka Anna Chapmanová foto: Reprofoto

Děti agentů představovaly především cennou devizu, neboť by s největší pravděpodobností prošly kontrolami u význačných amerických institucí, uvádí the Wall Street Journal s odvoláním na současné a bývalé představitele USA.

Mnoho z dětí mělo našlápnuto na zářnou kariéru jako například Tim Foley, syn Yeleny Vavilové alias Tracey Foleyové. Ten se v době zatčení svých rodičů chystal do Ruska, kde se měl podrobit školení tajných služeb. Právě končil druhý ročník prestižní Univerzity George Washingtona v americké metropoli.

Pravá totožnost agentů

Vicky Pelaezová, Anna Chapmanová a Michail Semenko se v USA pohybovali s pravými jmény. Vladimir a Lidija Gurjevovi žili v USA pod jménem Richard a Cynthia Murphyovi, Donald Howard Heathfield byl ve skutečnosti Andrej Bezrukov, skutečné jméno Tracey Lee Ann Foleyové bylo Jelena Vavilovová, Juan Lazaro se jmenuje Michail Vasenkov, Michael Zottoli je Michail Kucik a Patricia Millsová se jmenuje Natalija Pereverzevová.

Desetičlenný gang ruských agentů výzvědnou práci prováděl dlouhá léta, cílem bylo udržovat kontakty v politických kruzích USA a také prát peníze. Dohromady měli sedm dětí mezi 1 - 20 lety. Všichni až na jednoho se s rodiči vrátily do Ruska.

Velká výměna dopadených špionů proběhla před dvěma lety. Všech deset obviněných ze špionáže pro Rusko se přiznalo a z USA odletěli. Rusko na oplátku omilostnilo čtyři lidi, o něž měl zájem Washington.

Největší výměna špionů od dob studené války

Bývalý prezident Dmitrij Medveděv špionům o tři měsíce později udělil státní vyznamenání. Nejznámější agentka rusovlasá Anna Chapmanová se stala známou celebritou, v ruské státní televizi má vlastní show.  

Ruská špionka Anna Chapmanová posílila dorost hlavní ruské vládní strany Jednotné Rusko

Ruská špionka Anna Chapmanová posílila dorost hlavní ruské vládní strany Jednotné RuskoAutor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat