Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruští vojáci by se mohli vrátit

Svět

  17:36
PRAHA - Doslova nepředstavitelné se může pro Čechy stát skutečností. Po mnoha letech by na jejich půdu mohla vstoupit noha ruského vojáka. Americký ministr obrany totiž v rámci své pražské návštěvy řekl, že na případné radarové základně v Brdech by mohli být ruští zástupci.

"Kdybychom zkoumali možnosti, jakým způsobem v rámci rozšíření transparentnosti zajistit přístup ruské straně k těmto zařízením, veškeré tyto návrhy bychom nejdříve konzultovali s Českou republikou, než bychom je předložili ruské straně," uvedl Gates.


Topolánek nechtěl odpovědět na dotaz, zda by Češi s ruskou přítomností souhlasili. "Necítím potřebu to komentovat," uvedl český premiér.

Deštník  "zapneme" jen při nebezpečí
USA se prý také snaží uklidnit ruské obavy tím, že by některé části
protiraketového "deštníku" nebyly v plné pohotovosti. Štít by se zcela aktivoval, jen když by byla zaznamenána hrozba.

"Druhý návrh učiněný Rusku, který ještě samozřejmě není dopracovaný, spočívá v tom, že bychom svázali aktivaci těchto zařízení s průkazným dokladem toho, že íránská strana disponuje hrozícími prostředky... Nebyla by uvedena do provozu, až v případě jasného důkazu, například úspěšného testu na íránské straně," uvedl Gates.

Jeho slova přijala Moskva rezervovaně. Návrhy hodlá prostudovat až poté, co je oficiálně obdrží, vyplývá ze stanoviska ruské diplomacie, o kterém informovala agentura ITAR-TASS.

Moskva proti záměru Američanů postavit v ČR a Polsku protiraketovou základnu hlasitě protestuje. Rusové označují umístění americké protiraketové základny ve střední Evropě za hrozbu pro vlastní bezpečnost a strategickou rovnováhu ve světě.

Česko již kvůli radaru navštívilo několik vrcholných amerických
představitelů. V červnu zde byl prezident George Bush. Naopak český prezident a další zástupci země jednali o této otázce ve Washingtonu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat