Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Rusům z Krymu nový pas nepomůže, hranice EU překročí je stěží

Evropa

  15:40
MOSKVA - Rusové z Krymu s čerstvě vydanými ruskými pasy se prý do Evropy jen tak lehce nepodívají. "O schengenská víza smějí žádat jen na velvyslanectvích evropských zemí na Ukrajině, protože Evropská unie považuje připojení poloostrova za anexi," napsal ruský internetový list Gazeta.ru s odvoláním na zastupitelství EU v Rusku.

Žena v brýlích ozdobených ruskou vlajkou sleduje projev ruského prezidenta Putina. foto: Reuters

EU tím, že odmítla uznat ruskou anexi Krymu, se rozhodla nadále uplatňovat dosavadní pravidla pro vydávání víz. Podle listu to znamená, že kdokoliv se stálým bydlištěm na Krymu - i když mezitím dostal ruské občanství - stále musí žádat o víza na kontinentální Ukrajině. "Vzhledem k prudkému ochlazení vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou mají obyvatelé Krymu všechny šance, aby zůstali bez víz," poznamenal deník.

Připomněl, že v ukrajinském parlamentu už čeká na posouzení návrh zákona, který by zakázal vjezd na "okupovaná území" na Krymu bez zvláštního povolení, a to pod hrozbou až devíti let vězení. Čili krymští žadatelé o víza by se nemuseli vrátit domů.

ČTĚTE TAKÉ:

EU se uklidní, věří Rusko

Ruské úřady hovoří o "právní kolizi" s EU, protože podle ruského ústavního zákona o připojení Krymu dostali všichni obyvatelé poloostrova automaticky ruské občanství, ale unie je za ruské občany nepovažuje.

"Ačkoliv (v EU) zaujali tvrdé stanovisko, postupně ho zmírní," předpovídají ruští diplomaté a věří, že unijní konzuláty nakonec budou víza vydávat i krymským Rusům do ruských pasů. Zatím však ani ruské cestovní kanceláře netuší, kde by vlastně novopečení ruští občané z Krymu měli o vydání západních víz žádat.

Ruské občanství mohou obyvatelé Krymu během měsíční lhůty odmítnout a ponechat si občanství ukrajinské. Samo vydávání ruských dokladů na Krymu se teprve rozbíhá.

Žadatelů o vízum přibývá

Krymské cestovní kanceláře sice ještě nemají mezi svými klienty držitele ruských pasů, nicméně i tak podle listu hlásí problémy. Například Francie či Německo teď zamítají rovnou polovinu žádostí o víza, místo dřívější třetiny. Ale například Polsko či Řecko problémy nedělají. Většinou turistické kanceláře musejí o víza pro své klienty žádat v Kyjevě, individuální turisté pak v Oděse.

Počet krymských žadatelů o unijní víza mezitím podle listu neklesl, ale naopak stoupl. "Všichni chtějí vízum, protože jestli začne válka, tak si budou moci koupit letenky a odletět," tvrdí v místní cestovní kanceláři.

Gazeta.ru připomněla případy neuznaných států, jejichž občané přesto po světě cestují: Rusové z Podněstří mají moldavské i ruské pasy, Turci ze severního Kypru cestují na turecké pasy, a tak lze předpokládat, že si nakonec poradí i obyvatelé Krymu.

Zatím si však třeba podnikatel Boris Južnyj ze Sevastopolu láme hlavu, kdy se podívá za svou dívkou studující v Německu. "Snad prodám domek u moře a odjedu pryč. Tady se opravdu neví, co bude dál," řekl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!