Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podvod v klání o nejtěžšího candáta. Muži si odsedí 10 dní, cpali do ryb olovo

Svět

  17:19
Za podvádění při rybářských soutěžích byli ve Spojených státech k deseti dnům vězení odsouzeni dva muži. Na jejich nekalé praktiky se přišlo v září loňského roku při závodech o nejtěžšího candáta severoamerického u Erijského jezera. Skandál otřásl světem sportovního rybaření, píše BBC.

V zářijové soutěži o nejtěžšího candáta bylo ve hře 28 760 dolarů (619 700 Kč). Ředitel závodu Jason Fischer ale při kontrole úlovků zjistil, že ryby mají v břiše ukryté olověné kuličky a dokonce i části jiných ryb.

„Máme závaží v rybách!“ vykřikl Fischer a rozmáchl se rukou proti jednomu z rybářů. Na videu je slyšet, jak tato novinka pobouřila ostatní soutěžící.

Pět ryb, které dvojice rybářů Jacob Runyan a Chase Cominsky přinesla ke zvážení, pořadatelé zabavili a podvodníci museli místo opustit. Podle vyšetřovatelů se podobných podvodů dopustili pravděpodobně i při jiných soutěžích. Ostatní rybáři uvedli, že Runyana a Cominského už dlouho podezřívali, že se nechovají férově.

Muži se k podvodu přiznali. Státní zástupce Michael O’Malley ve čtvrtek řekl, že by si zasloužili, aby „o rybářský lístek přišli na doživotí“. Také by jim jednou provždy zakázal účastnit se soutěží v rybaření. „Jsou to zloději a teď i odsouzení zločinci,“ řekl o Runyanovi a Cominském.

Až si trest odnětí svobody odpykají, budou další rok a půl pod dohledem probačního úředníka. Musejí také zaplatit pokutu 2 500 dolarů a na tři roky přijdou o rybářský lístek. To je nejdéle, co umožňují místní zákony. Cominsky také musí odevzdat svou loď v hodnotě 130 000 dolarů.

Autoři: ,