Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šachový mistr Kasparov se odmítl vrátit do Ruska. Zůstal bych tam, bojí se

Garri Kasparov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Garri Kasparov | foto: Reprofoto

MOSKVA/ŽENEVA Bývalý mistr světa v šachu a odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina Garri Kasparov se rozhodl, že se z ciziny do vlasti zatím nevrátí. Zdůvodňuje to obavami z pronásledování. V Moskvě právě začal proces s demonstranty proti Putinovu návratu do Kremlu, mezi nimiž byl i Kasparov. Šachového velmistra si soud předvolal jako svědka.

Oznámily to agentura AFP a list The Moscow Times, které se odvolávají na Kasparovova vyjádření v Ženevě. Tam někdejší velmistr přebíral ocenění OSN za "dlouhý a nenásilný boj" při obraně lidských práv.

"Mám vážné pochyby, zda bych mohl znovu vycestovat, kdybych se teď vrátil do Moskvy. Prozatím se zdržím návratu," řekl padesátiletý Kasparov s tím, že by mohl být trestně stíhán, podobně jako jiní opoziční představitelé.

Bývalý šachový šampión se v minulých letech přeměnil v rozhodného odpůrce Putinova režimu. Patřil k zakladatelům opozičních hnutí Jiné Rusko a Solidarita, ale jeho vztahy k dalším opozičním předákům bývají často napjaté.

Kasparova předvolali jako svědka
Kasparov se také účastnil velké demonstrace proti Putinově návratu do Kremlu, kterou loni 6. května rozehnala policie. Proces s tuctem zatčených demonstrantů má v Moskvě začít právě ve čtvrtek a obviněným z vyvolávání "masových nepokojů" hrozí až osm let vězení. Kasparova si údajně v této věci předvolali vyšetřovatelé jako svědka, a tak se mohl obávat stíhání.

Začíná proces s odpůrci Putina

Před moskevským soudem začal proces s 12 přívrženci ruské opozice, zatčenými kvůli potyčkám s policií na demonstraci v předvečer loňské inaugurace prezidenta Vladimira Putina. Většině obžalovaných hrozí až osm let vězení.

Kasparov se také účastnil velké demonstrace proti Putinově návratu do Kremlu, kterou loni 6. května rozehnala policie. Proces s tuctem zatčených demonstrantů má v Moskvě začít právě ve čtvrtek a obviněným z vyvolávání "masových nepokojů" hrozí až osm let vězení. Kasparova si údajně v této věci předvolali vyšetřovatelé jako svědka, a tak se mohl obávat stíhání.

Opozice pokládá tento proces za symbol represí po Putinově návratu do Kremlu a dokonce jej přirovnává k novodobé obdobě třicátých let minulého století, kdy na příkaz diktátora Josifa Stalina byly zastřeleny statisíce lidí.

Obžalovaných je tolik, že se proces musel přesunout z budovy příslušného soudu do větší síně městského soudu, kde se dříve projednávalo odvolání punkové skupiny Pussy Riot proti odsouzení za výtržnost v pravoslavném chrámu.

Obhajoba již oznámila, že hodlá soud požádat, aby případ smetl ze stolu, respektive vrátil prokuratuře. Pokud soud žádosti nevyhoví, odehraje se podle advokátů nejspíše hodně dlouhý a nudný proces, protože obě strany hodlají předvolat stovky svědků.

"Kasparovovo oznámení zapadá do obav z nové vlny emigrace opozičně smýšlejících intelektuálů, které zesílily po odchodu liberálního ekonoma Sergeje Gurijeva z Ruska minulý týden. Gurijevův odchod, nejspíše vynucený, považují experti za velkou ránu občanské společnosti," podotkl moskevský anglojazyčný deník The Moscow Times.¨

Z mistra světa v šachu předák ruské opozice

První zvěsti o Kasparovově emigraci se objevily už v dubnu, ale tehdy je sám dotčený popřel jako "velice přehnané"; v cizině byl prý dlouho proto, aby se pokusil přesvědčit zahraniční vlády zavést podobné sankce proti ruským hodnostářům, pošlapávajícím lidská práva, jaké proti nim zavedly Spojené státy. V cizině často také pobývá kvůli propagaci šachu.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...